Październik w polityce to między innymi rozprawa TK w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym, kongres zjednoczeniowy lewicy czy wybory w Platformie. Sejm zajmie się budżetem na 2022 rok, a Senat – ustawą podatkową z Polskiego Ładu. Premier Morawiecki uda się na szczyt UE, a pod koniec miesiąca odbędzie się Impact z udziałem m.in. Hillary Clinton.

*****

TK o wyższości prawa krajowego nad unijnym. 7 października będzie kontynuowana rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktacie o Unii Europejskiej. To kolejne podejście do tematu – rozprawy TK w tej sprawie odbyły się już trzykrotnie.

Kongres zjednoczeniowy Lewicy. 9 października odbędzie się kongres zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Zgodnie z zapowiedziami polityków tej partii, Jej władze w 50% mają się składać z działaczy dawnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz w 50% z Wiosny. Ponadto ma być dwóуch wspуłprzewodniczących – z byłego SLD, a także Wiosny.

Senat o Polskim Ładzie. Najpewniej w październiku izba wyższa zajmie się tzw. ustawą podatkową z Polskiego Ładu, którą Sejm uchwalił na przełomie września i października. Senat w tym miesiącu zbiera się dwa razy – 7-8 oraz 27-29 października. Można przypuszczać, że bardziej prawdopodobny jest ten drugi termin.

Sytuacja na granicy z Białorusią. Jednym z ważnych politycznie tematów października będzie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – zwłaszcza, że Sejm na przełomie września i października zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

Relacje z USA. 6 października sejmowa komisja opiniuje kandydaturę Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Przy tej okazji może powrócić temat relacji Polski z USA – zwłaszcza że w tle pojawiają się problemy z nominacją Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Warszawie.

Sejm o budżecie. W połowie października odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym odbędzie się przede wszystkim pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2022 rok. Jak co roku, debata w tej sprawie potrwa zasadniczą część dnia. Senat z kolei powinien zająć się nowelizacją ustawy budżetowej na 2021 rok, którą Sejm przyjął na przełomie września i października.

Szczyt UE. 21 i 22 października w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. We wstępnym porządku obrad znalazła się przede kwestia pandemii COVID-19, a także kwestie cyfrowe i stosunki zewnętrzne.

Wybór przewodniczącego PO. W październiku w Platformie Obywatelskiej odbędą się wybory wewnętrzne. Zgodnie z harmonogramem wyborów przyjętych przez Radę Krajową, 23 października działacze Platformy będą głosować w sprawie wyboru szefa partii oraz władz m.in. w strukturach powiatowych i regionalnych. Z kolei 9-17 października odbędą się wybory w kołach.

Impact z Hillary Clinton. Była kandydatka na prezydenta USA, pierwsza dama i szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton będzie gościem specjalnym Impact’21, którego jesienna edycja odbędzie się w październiku w Poznaniu. W ciągu 2 dni, na 4 scenach, ponad 400 prelegentów z Polski i zagranicy opowie o globalnych trendach w 16 obszarach tematycznych, co wydarzy się w 55 godzinach spotkań. Hillary Clinton połączy się on-line z publicznością zgromadzoną w Poznań Congress Center 27 października o 11:00.

Aktualizacja ratingu Polski. 29 października Moody’s – jedna z trzech największych agencji ratingowych – ma dokonać aktualizacji ratingu Polski. Będzie to kolejna ocena wypłacalności naszego kraju. Na początku października inna duża agencja Standard & Poor’s potwierdziła dotychczasowy rating Polski.

Fot. Impact