Nadchodzące dni w polityce to dalszy ciąg dyskusji wokół funduszy unijnych i obecności Polski w UE. Jednym z tematów będzie propozycja Donalda Tuska dot. zmiany Konstytucji tak, aby wyjście z UE było możliwe tylko większością 2/3. W środę ma być kontynuowana rozprawa TK dotycząca wniosku premiera w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktacie o Unii Europejskiej.

Emocje będą budziły nowe dane epidemiologiczne. Minister zdrowia Adam niedzielski powiedział w minionym tygodniu, że już w najbliższych dniach dzienna liczba nowych zakażeń na pewno przekroczy 1000.

Wzrastająca fala pandemii będzie w naturalny sposób prowadziła do dyskusji o kolejnym lockdownie w sytuacji zatrzymania akcji szczepień na poziomie 30 tysięcy iniekcji dziennie. Sprawa szczepień jest na tyle kłopotliwa dla rządzących, że w weekendowym programie Małgorzaty Raczyńskiej najbardziej wpływowy sejmowy polityk PiS – wicemarszałek Ryszard Terlecki przyznał, że obecność posłów: Siarkowskiej i Kowalskiego w klubie wynika tylko z posiadania kruchej większości, ale raczej nie powinni liczyć na miejsca na listach w wyborach w 2023 roku.

Prezydent Duda przez zasadniczą część tygodnia będzie przebywać w USA na sesji ONZ, gdzie spotka się z m.in. prezydentem Brazylii, Ukrainy, weźmie udział w kolacji Atlantic Council na temat Trójmorza oraz udzieli wywiadu Fox News. Premier Morawiecki z kolei weźmie udział w sztabie dotyczącym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, a także w posiedzeniu kolegium ds. służb.

Także w tym tygodniu sejmowe komisje zajmą się tzw. projektem ustawy podatkowej z Polskiego Ładu a w środę premier weźmie udział w konferencji nt VAT.

*****

PMM na sztabie dot. sytuacji na granicy. Jak słyszymy, w poniedziałek premier Morawiecki weźmie udział w sztabie dotyczącym sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. We wtorek o 9:00 PMM weźmie udział w posiedzeniu kolegium ds. służb specjalnych, a we środę, także o 9:00, ma odbyć się konferencja prasowa dot. VAT. Z kolei o 19:00 spotka się Rada Doradców Politycznych. W czwartek natomiast szef polskiego rządu weźmie udział w IV Budapesztańskim Szczycie Demograficznym.

W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety. Jestem po rozmowie z komendantem Głównym Straż Graniczna gen. Tomaszem Pragą oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim. Na miejscu pracują służby i prokuratura, która wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia. Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy. Rano [w poniedziałek] wezmę udział w odprawie z przedstawicielami służb. Będziemy Państwa informować na bieżąco – napisał premier na Facebooku.

Dodatkowe posiedzenie Senatu. We wtorek o 13:00 rozpocznie się jednodniowe, dodatkowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad tylko jeden punkt, tzw. ustaw rekompensacyjna, czyli ustawa o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

PAD w USA. We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczyna wizytę w USA, podczas której m.in. weźmie udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W planie są także spotkania PAD z m.in. prezydentami Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Estonii, Łotwy czy Litwy, a także z przedstawicielami Atlantic Council. Jak słyszymy, prezydent RP udzieli wywiadu Tuckerowi Carlsonowi dla Fox News. Niedawno gościem Cardlona był Victor Orban, który po swoim występie otrzymał listowne gratulacje od Donalda Trumpa. Udział w debacie generalnej sesji zaplanowano na wtorek w nocy czasu polskiego.

Szefernaker i Buda o funduszach europejskich. Jak słyszymy, we wtorek w województwie zachodniopomorskim odbędą się spotkania wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budy w sprawie Funduszy Europejskich w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027. Ponadto we wtorek wspomniani wiceministrowie mają wziąć udział w sejmiku zachodniopomorskim.

TK o wyższości prawa krajowego nad unijnym. W środę o 11:00 będzie kontynuowana rozprawa Trybunału Konstytucyjnego dotycząca wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w traktacie o Unii Europejskiej.

Sejmowe komisje o ustawie podatkowej. W czwartek o 10:00 sejmowa komisja finansów publicznych rozpatrzy tzw. ustawę podatkową wchodzącą w skład Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o podwyższenie kwoty wolnej do 30 tysięcy złotych oraz progu dochodowego czy zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacji możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP