Wraz z początkiem nowego tygodnia powróci temat wprowadzonego przez rząd stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej – Sejm ma rozpatrzyć stosowne rozporządzenie prezydenta, a wcześniej odbędzie się odprawa z udziałem premiera, szefa MSWiA oraz komendanta SG.

Po kilku tygodniach powróci także temat ustawy medialnej, a to za sprawą posiedzenia najpierw senackiej komisji, na początku tygodnia, a następnie, w czwartek i piątek, posiedzenia Senatu, na którym zostanie rozpatrzona ustawa zgłoszona przez PiS.

Ten tydzień to także wizyta Angeli Merkel w Polsce – będzie to jej ostatnia oficjalna wizyta, a prezydent Duda uda się z wizytą na Węgry.

*****

Odprawa graniczna z premierem i szefem MSWiA. W poniedziałek odbędzie się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego, szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz komendanta Straży Granicznej Tomasza Pragi połączona z połączeniem z posterunkiem granicznym. Tuż po naradzie odbędzie briefing prasowy.

Sejm o stanie wyjątkowym. Sejm wznowi obrady w poniedziałek o 16:30. Wtedy dojdzie do rozpatrzenia prezydenta w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego. Do głosowania dojdzie między 19:00 a 19:10. To jedyne punkty w harmonogramie.

Senat o ustawie medialnej. W poniedziałek o 13:30 senackie komisje rozpatrzą tzw. nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, częściej nazywaną ustawą medialną bądź lex TVN. Senat zajmie się propozycją PiS na dwudniowym posiedzeniu rozpoczynającym się w czwartek. W porządku obrad jest też ustawa o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców.

PAD z samorządowcami i na targach zbrojeniowych. W poniedziałek o 12:00 w Ogrodach Zewnętrznych Pałacu Prezydenckiego odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski, którzy przekażą apel w sprawie ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym. We wtorek o 12:00 PAD odwiedzi Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie weźmie udział w uroczystości otwarcia targów oraz spotka się z przedstawicielami sektora obronnego.

Rząd o Polskim Ładzie. W najbliższym tygodniu rząd ma przyjąć projekt ustawy o podatkowym Polskim Ładzie. Według informacji podawanych w weekend przez DGP, w poniedziałek, przed posiedzeniem Rady Ministrów, Ma go zaopiniować komitet stały rządu. Najważniejsza korekta dotychczasowego projektu ma – według dziennika – dotyczyć wprowadzenia stopniowej podwyżki składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Podwyżka ma być rozłożona na cztery lata.

Sejmowa komisja o sytuacji na granicy. We wtorek o 12:00 na zamkniętym posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przedstawiciele MSWiA, MON i MSZ przedstawią szczegółową informację na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w związku ze wzmożonym napływem uchodźców i podejmowanych w tym zakresie przez rząd działaniach.

PMM na szczycie w Tallinnie. We wtorek o 9:40 premier Mateusz Morawiecki weźme udział szczycie w Tallinnie, zorganizowanym w formule online. W czwartek z kolei szef polskiego rządu pojawi się na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, a w niedzielę weźmie udział w beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

PAD na Węgrzech. W środę i czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę oficjalną na Węgrzech. Dokładny harmonogram wizyty nie został jeszcze opublikowany.

Wizyta Merkel w Polsce. W sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie przebywała z wizytą w Warszawie. Szefowa niemieckiego rządu spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. To ostatnia oficjalna wizyta w Polsce kanclerz Merkel. Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska. Wśród tematów, które zostaną poruszone podczas rozmów znalazły się m.in. stosunki polsko-niemieckie, ale także kwestie gospodarcze oraz bieżąca sytuacja w Europie i na świecie.

Fot. KPRM