Na pewno nad dynamiką politycznego tygodnia zawiśnie ostry cień wyrażonej w wystąpieniu na Święto Wojska Polskiego zapowiedzi weta Andrzeja Dudy dla ustawy medialnej. Zapowiedź głowy państwa osadzona została w kontekście – kluczowych dla bezpieczeństwa – relacji z USA. Będą wracać pytania o postawę Konfederacji, ponieważ w weekendowych programach Krzysztof Bosak i Artur Dziambor wyraźnie potwierdzali, że koło wstrzyma się w Sejmie przy głosowaniu spodziewanego “weta” Senatu.

Premier będzie kontynuował objazd terenowy promujący Polski Ład, głównie w kontekście skoku infrastrukturalnego. Prezydent spotka się z paraolimpijczykami, weźmie udział w dożynkach w Tarnowie a tydzień zakończy wylotem na Ukrainę, gdzie złoży wizytę państwową.

Na trasie pojawi się – jak słyszymy – w tym tygodniu także Donald Tusk.

*****

PAD na ceremonii wręczenia nominacji do Reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. W poniedziałek o 14:00 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w ceremonii wręczenia przez prezydenta RP nominacji do Reprezentacji Polski na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Jak słyszymy, w sobotę PAD weźmie udział w dożynkach w Tarnowie, a w niedzielę wieczorem uda się na Ukrainę.

PMM dalej w trasie promującej Polski Ład. W poniedziałek o 10:00 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystym apelu z okazji 130. rocznicy urodzin Alfonsa Zgrzebnioka – dowódcy Powstań Śląskich oraz 102. Rocznicy Wybuchu Powstania Śląskiego. Następnie, o 11:50 szef polskiego rządu odwiedzi centrum dystrybucyjne firmy Dino Sieroniowice, Gmina Ujazd, a o 13:10 – firmę Auto Power Electric. Z kolei o 16:15 weźmie udział w uroczystym otwarciu obwodnicy Kępna w ciągu S11. Jak słyszymy, w środę Mateusz Morawiecki będzie kontynuować trasę promującą Polski Ład. Premier tego dnia ma odwiedzić województwa dolnośląskie i małopolskie.

Termin na zastosowanie się do rozstrzygnięcia TSUE. Polska do poniedziałku musi podporządkować się rozstrzygnięciom TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. W przeciwnym razie Komisja Europejska zapowiada wystąpienie o nałożenie kar finansowych na nasz kraj. – Poprosiliśmy Polskę o potwierdzenie, że w pełni zastosuje się do decyzji z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Polska powinna nas poinformować na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia (…) W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę – powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova.

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP