Nad polityką w rozpoczynającym tygodniu na pewno unosić się będą echa wypowiedzi marszałek Sejmu Elżbiety Witek – w mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym druga osoba w państwie zwraca się do jednej z demonstrujących osób słowami: „Tu proszę pani jest Polska, a nie Unia. Tu jest Polska. Tu jest Otyń, a Polska zawsze leżała w Europie, od ponad 2 tysięcy lat”.

Tłem do dyskusji na ten temat będzie publikacja Financial Times, w której najpoważniejszy europejski dziennik wzywa Komisję Europejską do zdecydowanych działań w sprawie użycia mechanizmu praworządności i zablokowania europejskich funduszy dla Polski.

Redakcja FT pisze, że jeżeli polski rząd nie rozumie obowiązków wynikających z członkostwa w Unii, to powinien zmierzyć się z polską opinią publiczną w sprawie przygotowania opuszczenia UE.

To zapewne stanowić będzie tło dla gdańskiego wystąpienia Donalda Tuska, który zapowiedział w TVN24: – Będę o to też apelował w poniedziałek w Gdańsku na spotkaniu z mieszkańcami, aby wszyscy, i obywatele, i partie opozycyjne, i wolne media, żeby niezależnie od sympatii politycznych uznali, że przywrócenie elementarnej praworządności, niezależnych instytucji, żeby uczynić wspólną płaszczyzną, która nie podlega sporom partyjnym.

Premier Morawiecki kontynuować będzie objazd w ramach trasy promujących Polski Ład, ale w środę zmierzy się z trudnym politycznym zadaniem uzasadnienia dlaczego Przemysław Czarnek powinien pozostać na stanowisku ministra edukacji i nauki.

Ten tydzień stanowić też może długo oczekiwany przełom w sprawie powołania nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

*****

PMM o cyberbezpieczeństwie. Jak słyszymy, na poniedziałek planowana jest konferencja prasowa szefa rządu poświęcona tematowi cyberbezpieczeństwa. Głos mają zabrać także szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Tusk w Gdańsku. W poniedziałek parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej odwiedzą województwo pomorskie w ramach akcji „Kierunek przyszłość”. O 10:30 przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się briefing prasowy wiceprzewodniczącego Borysa Budki i parlamentarzystów KO, a o 17:00 – wiec przewodniczącego Platformy Donalda Tuska na Długim Targu w Gdańsku.

PMM w trasie. W poniedziałek o 13:50 premier Mateusz Morawiecki odwiedzi miejsce budowy wodociągu i kanalizacji w Ćmińsku – to inwestycja finansowana w ramach RFIL. W planie jest też konferencja prasowa, a następnie spotkanie z samorządowcami z zachodniego woj. świętokrzyskiego około 15-tej. Tego dnia PMM odwiedzi też firmę SKB Drive Tech w Radomsku. Premier na trasę powróci w czwartek – wtedy uda się na objazd Podlasia.

Sejm o odwołaniu Czarnka. Zgodnie z wstępną wersją harmonogramu, Sejm w środę o 20:30 rozpatrzy zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odwołanie Przemysława Czarnka z funkcji szefa MEN. Debata – według planu – ma potrwać do 22:00, następnie odbędzie się głosowanie. Wcześniej, we wtorek o 15:00, wnioskiem zajmie się sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży.

Senat o wyborze RPO i IPN. Trzydniowe posiedzenie Senatu rozpoczyna się w środę o 11:00. W porządku obrad przede wszystkim wyrażenie zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich – kadencja Adama Bodnara, zgodnie z wyrokiem TK, zakończyła się w ubiegłym tygodniu, co oznacza, że obecnie nie ma RPO. Kandydatem na to stanowisko jest Marcin Wiącek i wszystko wskazuje na to, że głosowanie będzie formalnością. W porządku obrad jest też wyrażenie zgody na powołanie prezesa IPN – kandydatem na to stanowisko jest Karol Nawrocki.

Senat o KPA. W poniedziałek o 15:00 senackie komisje powrócą do rozpatrywania nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. w praktyce regulującą kwestie reprywatyzacyjne. Senat zajmie się ustawą także w tym tygodniu, na wspomnianym posiedzeniu.

PAD w Tokio. W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Święcie Policji, a następnie uda się do Tokio. – Od wielu lat, w tradycją jest, że przywódca państwa-organizatora kolejnych imprez olimpijskich odwiedza otwarcie Igrzysk. Polska organizuje Igrzyska Europejskie w Krakowie w 2023 r. i byłoby afrontem wobec Japonii gdyby prezydent nie poleciał do Tokio. Nawiasem mówiąc, jedyną osobą, która w ostatnich latach odmówiła udziału był Łukaszenko – mówi jeden ze współpracowników głowy państwa w rozmowie z 300POLITYKĄ.

Fot. Sejm