Nadchodzący tydzień w polityce to objazd po kraju polityków największych ugrupowań – zarówno premiera Morawieckiego, który ma w planie także spotkanie z szefową KE – jak i opozycji. Lewica z kolei zapowiada panel o czwartej fali koronawirusa i walce rządu z pandemią.

W Kancelarii Prezydenta dojdzie do zmian personalnych po tym, jak Krzysztof Szczerski został ambasadorem przy ONZ. W TK odbędą się dwie rozprawy dotyczące – mówiąc w skrócie – zbadania zgodności przepisów traktatu UE z Konstytucją, a Michał Dworczyk spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

*****

PMM w terenie na 11 spotkaniach. Jak mówią nasi rozmówcy z KPRM, w nadchodzącym tygodniu premier Morawiecki odbędzie w terenie 11 spotkań. W poniedziałek rano weźmie udział w wideokonferencji dotyczącej Śląskiego Ładu. Po południu PMM weźmie udział w otwarciu Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim w Katowicach, odwiedzi firmę Eko-Okna S.A. oraz spotka się z mieszkańcami. Szef polskiego rządu będzie kontynuować objazd po kraju w środę, w czwartek weźmie udział w wydarzeniu dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w piątek powróci na trasę objazdu po Polsce.

Konferencja Dworczyka. W poniedziałek o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka, rzecznika rządu Piotra Müllera oraz wiceministra infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Marcina Horały.

Platforma w trasie. W poniedziałek wiceprzewodniczący PO Borys Budka i parlamentarzyści KO odwiedzą województwo dolnośląskie w ramach akcji „Kierunek Przyszłość”. Kolejne spotkania w nadchodzącym tygodniu odbędą się na Opolszczyźnie, w Małopolsce, Śląsku i Podkarpaciu.

PMM z von der Leyen. We wtorek wieczorem w Brukseli odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. – W czasie spotkania zostaną poruszone kwestie z bieżącej agendy UE – w tym sprawy polityki klimatycznej oraz związane z Krajowym Planem Odbudowy – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Zmiany w Kancelarii Prezydenta. Jak słyszymy, we wtorek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokona zmian kadrowych – odwołany zostanie Krzysztof Szczerski, który otrzymał nominację na stałego przedstawiciela RP przy ONZ w Nowym Jorku. Na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zastąpi go dotychczasowy ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch. Ponadto w poniedziałek PAD spotka się z przedstawicielami rządu w sprawie centrów usług społecznych, weźmie także udział w obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 78. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów.

Panel Lewicy o czwartej fali i walce rządu z pandemią. We wtorek o 10:00 na Stadionie Narodowym odbędzie się panel dyskusyjny “Zdążyć przed czwartą falą – Lewica rozlicza rząd z walki z pandemią COVID-19 i wystawia receptę, jak wygrać z kolejnym epidemicznym kryzysem”. Panel będzie poprzedzony prezentacją raportu “Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządów PiS”. Raport przedstawią parlamentarzyści Lewicy. – Zaproszeni eksperci, pracownicy systemu ochrony zdrowia, którzy walczą z COVID-19 na pierwszej linii frontu, wypracują rekomendacje dla rządu. Wspólnie powiemy władzom, jak postawić tamę wirusowi i ustrzec się kolejnej fali koronawirusa. Zaprezentujemy zalecenia, które przygotują system ochrony zdrowia do efektywnej walki z pandemią i uchronią wielu Polaków – zapowiada Lewica.

TK o zgodności niektórych przepisów traktatu UE z Konstytucją. We wtorek TK ma zbadać wniosek premiera Mateusza Morawieckiego co do zgodności z Konstytucją wybranych przepisów traktatu o UE. Wątpliwości premiera budzą przepisy prawa unijnego umożliwiające odstąpienie od stosowania polskiej konstytucji. Premier zaskarżył też normę traktatu o UE w rozumieniu, w którym uprawnia lub zobowiązuje organ do stosowania przepisu, który na mocy orzeczenia TK utracił moc obowiązującą. Premier kwestionuje też przepis prawa unijnego w rozumieniu, które uprawnia sąd do kontroli niezawisłości sędziów powołanych przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów. Dzień później, w środę TK ma z kolei zbadać pytanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, czy Polska zobowiązana jest natychmiast wykonać postanowienie zabezpieczające TSUE z 8 kwietnia 2020 roku o zawieszeniu Izby.

Fot. KPRM