Najbliższe dni w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg dyskusji o zmianach w Platformie – po tym, jak w weekend Donald Tusk zastąpił Borysa Budkę na stanowisku przewodniczącego. Były premier wraz z początkiem tygodnia rusza w trasę, w planie ma też spotkania z klubem KO oraz koalicjantami.

Polityczną trasę będzie kontynuować także premier Morawiecki. Jak słyszymy, szef polskiego rządu ma w tym tygodniu odwiedzić nawet dziesięć miejscowości. Prezydent Duda z kolei uda się z wizytą do Małopolski, a pod koniec tygodnia weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii w Bułgarii.

Ten tydzień to także posiedzenie Sejmu i kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich – wiele wskazuje na to, że tym razem z sukcesem, po tym jak PiS poparło kandydaturę Marcina Wiącka.

*****

Premier w trasie. Od ogłoszenia Polskiego Ładu, miał już spotkania w 58. miejscowościach. PMM ma kontynuować objazd w ramach terenowych spotkań promujący Polski Ład. Jak słyszymy, premier ma w tym tygodniu odwiedzić nawet dziesięć miejscowości. O trasach premiera, mówił w niedzielę w wystąpieniu na Radzie Politycznej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Od ogłoszenia planu, premier miał już spotkania w 58. miejscowościach. Ponadto w poniedziałek premier Morawiecki weźmie udział w szczycie Procesu Berlińskiego w formule wideokonferencji, a w piątek – w spotkaniu V4 z udziałem Słowenii.

Tusk w trasie. W poniedziałek p.o. przewodniczącego PO Donald Tusk udaje się do Szczecina i do zachodniopomorskiego. O 15:20 wraz z Borysem Budką spotka się z dziennikarzami, a wcześniej złoży kwiaty przed Pomnikiem Czynu Polaków z okazji 76. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie. Jak zapowiedział były premier, w środę ma rozmawiać z klubem parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej, a we wtorek z partnerami koalicyjnymi. Tusk na niedzielnym spotkaniu z dziennikarzami wyraził nadzieję, że do wyborów za dwa lata odwiedzi każdy z 314 powiatów.

PAD w Małopolsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę w województwie małopolskim. O 12:10 w Lipnicy Murowanej Para Prezydencka weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Marię i Lecha Kaczyńskich, a o 13:15 – w ceremonii wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Z kolei o 14:10 spotka się z mieszkańcami Trzciany.

Czarzasty z prezesami ZNP. W poniedziałek o 11:00 odbędzie się spotkanie wicemarszałka Sejmu, przewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego z prezesami zagłębiowskich organizacji Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tematem spotkania będzie kształt reformy edukacji proponowany przez szefa MEN Przemysława Czarnka i opinie środowiska nauczycielskiego o proponowanych zmianach. Po spotkaniu, o 12:15, odbędzie się briefing prasowy.

Spotkanie PAD z ministrem rolnictwa. Na wtorek planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą w sprawie wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach. W środę ma odbyć się wydarzenie dotyczące odbudowy Pałacu Saskiego, następnie odbędą się nominacje sędziowskie i posiedzenie Rady ds przedsiębiorczości.

Wybór RPO przez Sejm. Jedynym kandydatem na stanowisko RPO – zgłoszonym przez opozycję, a popartym także przez PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim – jest Marcin Wiącek. Do głosowania ma dojść na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w środę i potrwa do czwartku.

Sejmowa komisja o ustawie antykorupcyjnej. W środę o 11:00 sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach rozpatrzy tzw. projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15, pod którym podpisali się także politycy PiS.

PAD na szczycie Trójmorza w Sofii. W czwartek i piątek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się w Sofii w Bułgarii.

Fot. Sejm