Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim kongres PiS, na którym zostaną wybrane nowe władze w partii, a także – tego samego dnia – Rada Krajowa PO z udziałem Donalda Tuska.

Premier Morawiecki ma wziąć udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconemu wariantowie Delta oraz planie przygotowań do jesiennej fali zachorowań oraz dyskusji o sposobach na zintensyfikowanie szczepień.

Rafał Trzaskowski na początku tygodnia uda się do Poznania, gdzie odbędzie się założycielskie spotkanie stowarzyszenia samorządowego “Wspólna Polska”, w której udział wezmą również najsilniejsi samorządowcy, a gospodarzem będzie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

*****

Trzaskowski w Poznaniu. Być może to pokaz siły przed oczekiwanym pojawieniem się Donalda Tuska na weekendowej radzie krajowej PO. W poniedziałek lider Ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowskiego będzie przebywać w Poznaniu. O 13:30 odbędzie się konferencja prasowa po założycielskim spotkaniu stowarzyszenia samorządowego “Wspólna Polska”, w której udział wezmą również najsilniejsi samorządowcy, a gospodarzem będzie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. O 15:30 odbędzie się spotkanie z młodymi mieszkankami i mieszkańcami Poznania.

PAD na Forum Regionów Trójmorza. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie lubelskim. O 13:30 spotka się z mieszkańcami w Zalesia. Spotkanie odbędzie po złożeniu przez PAD wieńca przed pomnikiem majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz zasadzeniu Dębu Pamięci przy OSP Zalesie. O 16:00 PAD weźmie udział w pikniku rodzinnym w Chrzanowie. Z kolei we wtorek o 10:00 w Lublinie weźmie udział w II Forum Regionów Trójmorza.

Powołanie przez PAD Rady ds. Energii i Środowiska. Jak słyszymy, w środę prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe osobom zaangażowanym w walkę z COVID-19, tego dnia powoła także Radę ds. Energii i Środowiska, a wieczorem weźmie udział w koncercie PKOL. Na czwartek planowana jest wizyta na Pomorzu. W niedzielę prezydent będzie na Śląsku na uroczystościach 100-lecia zakończenia Powstań Śląskich i powrotu Śląska do Polski.

Trzaskowski na otwarciu Dzielnicy Wisła. Jak słyszymy, w środę o 10:00 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski weźmie udział w otwarciu Dzielnicy Wisła. Także tego dnia ma wziąć udział w uroczystości przekazania do użytku nowych tramwajów.

RZZK o wariancie Delta i przygotowaniach do 4. fali pandemii. W środę premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w zakończeniu prezydencji Grupy Wyszehradzkiej w Katowicach, a w piątek w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jak słyszymy, w planie jest także posiedzenie RZZK ws. wariantu Delta oraz plan przygotowań do jesiennej fali zachorowań oraz dyskusja o sposobach na zintensyfikowanie szczepień.

Termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Kilka dni temu marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kluby mają na to czas do piątku do 16:00. Harmonogram najbliższego posiedzenia nie jest jeszcze znany, ale do próby wyboru RPO mogłoby dojść 7-8 lipca.

Kongres PiS. W sobotę w Warszawie odbędzie się VI kongres Prawa i Sprawiedliwości, na którym zostaną wybrane nowe władze partii. – Kongres będzie przeznaczony dla delegatów na kongres. Trzeba być członkiem partii, następnie zostać wybranym przez swoją strukturę okręgową na delegata i wówczas można brać udział w kongresie. Mówiliśmy już o tym wielokrotnie, uprzedzają i rozwiewając pewne nadmierne oczekiwania, żeby później nie było rozczarowania. Kongres jest sprawą wewnątrzpartyjną i nie będzie otwarty dla osób postronnych – mówił Radosław Fogiel w Radiu Zet.

Rada Krajowa PO. Według nieoficjalnych informacji, podanych przez GW i Politykę, także w sobotę ma się odbyć posiedzenie Rady Krajowej PO z udziałem byłego premiera Donalda Tuska. Ten termin potwierdziła już Izabela Leszczyna. – Mamy 3 lipca Radę Krajową. Mam nadzieję, że Donald Tusk na niej będzie i razem z Borysem Budką przedstawią projekt Platforma Obywatelska – mówiła Izabela Leszczyna w “Kawie na ławę” TVN24.

Fot. Facebook PiS