Najważniejszy politycznie temat nadchodzącego tygodnia to wybory prezydenckie w Rzeszowie i możliwe ich rozstrzygnięcie już w pierwszej turze. Można przypuszczać, że PKW w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin poda oficjalne wyniki.

Drugi istotny temat to wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich przez Sejm – wynik to niewiadoma po tym, jak część posłów klubu PiS – przede wszystkim z Porozumienia – poparło kandydata opozycji.

Ten tydzień to także wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego i Pawła Kukiza, udział prezydenta Dudy w szczycie NATO w Brukseli, a także wyjazdowe posiedzenie klubu PiS, trzy ważne rozprawy w TK oraz dalszy ciąg trasy premiera Morawieckiego promującej Polski Ład.

*****

Wystąpienie Kaczyńskiego i Kukiza. Na poniedziałek zaplanowane jest wspólne wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lider Kukiz’15 Pawła Kukiza – poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Wyniki wyborów w Rzeszowie. W nadchodzącym tygodniu – zapewne w okolicach poniedziałku bądź wtorku – PKW ma ogłosić oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Nastąpi to dopiero po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych. Będzie to najważniejszy temat najbliższych kilku dni, zwłaszcza przy możliwej wygranej Konrada Fijołka już w pierwszej turze.

PMM na Mazowszu. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie przebywać na Mazowszu. O 9:00 złoży kwiaty przed pomnikiem premiera Jana Olszewskiego w Okuniewie, o 10:15 odwiedzi Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Węgrowie, o 11:00 – firmę WIKRUSZ w Miedznej, o 11:15 – bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim, a o 12:45 złoży wizytę w Mogielnicy.

Możliwe spotkanie Tusk-Budka. Według nieoficjalnych informacji, podawanych w weekend przez PAP, do spotkania lidera PO Borysa Budki z byłym premierem Donaldem Tuskiem dojdzie w poniedziałek, w godzinach popołudniowych.

PAD na szczycie NATO w Brukseli. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie NATO w Brukseli. Przyjazd PAD do Kwatery Głównej NATO zaplanowano na 11:28, a na 11:30 – wypowiedź dla mediów, O 13:00 PAD weźmie udział w ceremonii oficjalnego powitania głów państw i szefów rządów przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Na 13:20 zaplanowano family photo szefów państw i rządów, a na 13:30 – udział prezydenta Dudy i pozostałych szefów państw i rządów w sesji Rady Północnoatlantyckiej. Ostatni punkt w planie to spotkanie PAD z mediami o 16:45.

Sejm o wyborze RPO. Na wtorkowym, rozpoczynającym się o 10:00 jednodniowym posiedzeniu Sejmu ma dojść do wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Wtedy też posłowie wysłuchają informacji rządu na temat wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania w formie środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, a także przyjmą uchwałę ws. Nord Stream 2.

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Po posiedzeniu Sejmu odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. – Chciałem zapowiedzieć, że najbliższe posiedzenie Sejmu, 15 czerwca będzie niezbyt długie, ponieważ po tym posiedzeniu odbędzie się klub wyjazdowy PiS-u – stwierdził Ryszard Terlecki na briefingu prasowym.

PAD na konferencji GLOBSEC w Bratysławie. We wtorek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji GLOBSEC w Bratysławie. O 10:00 PAD spotka się z prezydent Słowacji Zuzaną Caputovą, następnie o 12:00 nastąpi inauguracja konferencji. O 13:00 PAD spotka się z prezydentem Chorwacji Zoranem Milanovićem. Z kolei o 14:00 prezydent Duda spotka się z mediami.

Rozprawa TK ws. środków tymczasowych TSUE dot. sądownictwa. We wtorek o 11:00 – na wniosek Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – odbędzie się rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE. Przewodniczącą składu orzekającego jest Krystyna Pawłowicz, a sprawozdawcą Bartłomiej Sochański. Ponadto w składzie zasiadają Zbigniew Jędrzejewski, Stanisław Piotrowicz i Justyn Piskorski.

PMM dalej w trasie promującej Polski Ład. Jak słyszymy, w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powróci na trasę promującą Polski Ład. W środę ma udać się na przejazd busem po lubelskim. Na czwartek planowana jest prezentacja strategii demograficznej, a także z konsultacje z Charlesem Michaelem przed szczytem Rady Europejskiej zaplanowanym na koniec czerwca. Premier ponadto weźmie udział w obchodach 60-lecia KGHM na Zamku Królewskim. W piątek PMM – po posiedzeniu RZZK – powróci na wspomnianą trasę promującą Polski Ład, tym razem w województwie śląskim.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 izba wyższa rozpocznie trzydniowe posiedzenie. W porządku obrad m.in. projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych czy projekt nowelizacji ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym.

TK o ustawie dezubekizacyjnej. W środę i czwartek odbędą się rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Środowa rozprawa dotyczy formalnie “obniżenia wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa”, a czwarkowa – “emerytur i rent byłych funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa”.

Wizyta prezydenta Niemiec. W czwartek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydent Niemiec. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

Fot. Facebook Konrada Fijołka