Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim przedstawienie przez rząd dłuższego planu – obejmującego całe wakacje – znoszenia obostrzeń. Premier będzie kontynuować trasę promującą Polski Ład, w drugiej połowie zbierze się Senat, sejmowa komisja zajmie się kandydatami na stanowisko RPO, a prezydent Duda spotka się z mniejszością białoruską mieszkającą w Polsce.

*****

Rząd o planie luzowania obostrzeń. – W poniedziałek prawdopodobnie razem z premierem przedstawimy informacje dotyczące dłuższego planu, który będzie obejmował całe wakacje. Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to tutaj nie należy się spodziewać takiego dużego luzowania w tej chwili. Ten poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest bardzo wysoki na tle Europy. Myślimy o kosmetycznych zmianach – mówił kilka dni temu Adam Niedzielski na konferencji prasowej w KPRM. Jak jednak słyszymy, konferencja nie jest planowana na poniedziałek.

PMM w trasie promującej Polski Ład. W poniedziałek o 9:00 premier Mateusz Morawiecki odwiedzi teren budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź, a następnie, o 10:50, szkołę podstawową w Budziszewicach. Na 11:50 zaplanowano wizytę PMM w Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, a na 13:00 – w PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach, gdzie nastąpi przejście przez nowo wybudowane hale powstałe w ramach III etapu rozbudowy.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ma w planie wizytę na zgrupowaniu kadry, a następnie trasę busem promującą Polski Ład w województwie wielkopolskim. W środę szef polskiego rządu weźmie udział w posiedzeniu RZZK oraz Kongresie Ost Ausschuss (Wschodni Komitet Gospodarki Niemieckiej), odwiedzi też budowę tunelu w ramach budowy stołecznej obwodnicy. Na czwartek planowana jest wizyta premiera Słowacji, a także udział w inauguracji Warsaw Health Innovation Hub. Piątek to kolejne posiedzenie RZZK oraz trasa busa po okręgach koszalińskim i słupskim.

Jak co tydzień premier spotka się także ze swoim zespołem doradców politycznych.

Prezydenckie Kolegium polityki międzynarodowej ws. realizacji umowy o współpracy polsko-niemieckiej. W poniedziałek i we wtorek prezydent Andrzej Duda spotyka się na Podlasiu z mniejszością białoruską mieszkającą w Polsce. W środę weźmie udział w 15-leciu CBA organizowanym w Belwederze. Na czwartek PAD zwołał kolegium polityki międzynarodowej w sprawie omówienia realizacji umowy o współpracy polsko-niemieckiej w 30. rocznicę jej podpisania. W piątek w Belwederze odbędzie się święto SOP, później planowana jest akcja “Bezpieczne wakacje”.

Posiedzenie Senatu. Izba wyższa zbierze się na jednodniowym posiedzeniu w czwartek o 12:00. W porządku obrad trzy punkty – rozpatrzenie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, a także informacja Prezesa Rady Ministrów o działaniach rządu RP w sprawie sytuacji na Białorusi, w tym represji wobec mniejszości polskiej.

Sejmowa komisja o kandydatach na RPO. W czwartek o 14:00 sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniuje wnioski w sprawie powołania na stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS zgłosiło kandydaturę Lidii Staroń, a KO, KP, Lewica, Polska 2050, Polskie Sprawy, a także 5 posłów klubu PiS oraz 5 posłów niezrzeszonych – kandydaturę Marcina Wiącka. Wszystko wskazuje na to, że do wyboru następcy Adama Bodnara dojdzie 15 czerwca na jednodniowym posiedzeniu Sejmu.

Fot. KPRM