Nadchodzący tydzień w polityce to między innymi parlamentarny finał prac nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy, co w praktyce oznacza, że ustawa wraz z końcem tygodnia powinna trafić do podpisu na biurko prezydenta.

Na początku tygodnia odbędzie się stacjonarny szczyt Rady Europejskiej. – Zwróciłem się do przewodniczącego RE o rozszerzenie agendy o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. Na interwencję premiera w tej sytuacji zwrócił uwagę Carl Bildt. Biuro Rady potwierdziło, że punkt znalazł się w planie obrad.

Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytami do Turcji i Gruzji, Jarosław Gowin będzie prowadził konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie Polskiego Ładu. Parlamentarzyści PiS odniosą się do wyroku TSUE ws. kopalni Turów, a Koalicja Obywatelska organizuje konferencje w sprawie “zablokowania przez KO prywatyzacji lasów państwowych”.

*****

Szczyt RE. W poniedziałek i wtorek przywódcy UE spotkają się osobiście w Brukseli, by rozmawiać o najpilniejszych sprawach. Skupią się na stanie koordynacji unijnych działań w reakcji na Covid-19. Będą dyskutować o walce UE ze zmianą klimatu, przeprowadzą debatę strategiczną na temat Rosji, będą także rozmawiać o stosunkach UE z Wielką Brytanią po wejściu w życie dwustronnej umowy o handlu i współpracy. – Zwróciłem się do przewodniczącego RE o rozszerzenie agendy Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Premier odbył długą rozmowę telefoniczną z Charlesem Michelem.

PMM o inicjatywie domów 70m2. Premier Mateusz Morawiecki rozpocznie tydzień od udziału w mszy w intencji księdza Stanisława Orzechowskiego. Później, zaplanowano wizytę szefa polskiego rządu we wrocławskim przedsiębiorstwie budownictwa mieszkaniowego “MÓJ DOM” S.A. Premier ma tam promować inicjatywę domów 70m2, ogłoszoną wraz z Polskim Ładem.

PiS o wyroku TSUE ws. kopalni Turów. W poniedziałek o 8:00 przy bramie głównej kopalni węgla brunatnego Turów odbędzie się konferencja prasowa parlamentarzystów i europosłów PiS oraz związkowców i samorządowców ws. stanowiska do wyroku TSUE nakazującego wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów.

Konsultacje Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. W poniedziałek o 10:00 odbędzie się konferencja prasowa, której tematem będą konsultacje Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. W wydarzeniu udział wezmą wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Biedroń o zatrzymaniu Pratasiewicza. O 10:15 odbędzie się konferencja prasowa Roberta Biedronia, opozycjonisty i współpracownika Ramana Pratasiewicza w NEXTA Sciapana Puciła, oraz polsko-białoruskiej aktywistki Jany Shostak. Temat: Porwanie samolotu i zatrzymanie Ramana Pratasiewicza.

KO o prywatyzacji lasów. Dziś odbędą się konferencje prasowe parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej w sprawie “zablokowania przez KO prywatyzacji lasów państwowych” – o 10:30 w Lublinie, o 11:20 w Radomiu, o 12:00 w Słupsku, o 12:30 w Gdańsku i o 14:00 w Rudzie Raciborskiej.

PAD w Turcji i Gruzji. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda z małżonką złożą wizytę państwową w Turcji. W planie wizyty przede wszystkim spotkanie PAD z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Z kolei w środę i czwartek Para Prezydencka złoży wizytę w Gruzji. W planie jest m.in. udział w uroczystości z okazji Dnia Niepodległości Gruzji, a także spotkania z prezydentem Salome Zurabiszwilim czy premierem Iraklim Garibaszwilim.

TK o ustawie dezubekizacyjnej. W czerwcu w Trybunale Konstytucyjnym odbyć się kolejna rozprawa w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, na podstawie której obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom służb PRL. Z kolei już w tym tygodniu, we wtorek o 11:00, TK ma zająć się pytaniem krakowskiego sądu w sprawie obniżenia renty na podstawie tych przepisów.

Senat o ratyfikacji FO. W czwartek o 11:00 obrady wznowi izba wyższa. Senatorowie zajmą się tzw. ustawą o ratyfikacji Funduszu Odbudowy, czyli ustawą o ratyfikacji decyzji w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Wiele wskazuje na to, że Senat doda do ustawy preambułę.

Sejm o ratyfikacji FO. Dzień później, w piątek o 12:00, Sejm wznowi obrady, by zająć się wspomnianymi poprawkami bądź poprawką Senatu do ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Tym samym proces legislacyjny zakończy się, a ustawa trafi na biurko do podpisu prezydenta.

Jako ciekawostkę można odnotować pierwszą po pandemii premierę polskiego filmu, który wejdzie do kin w piątek. „Druga połowa” to nowa polska komedia, osadzona w świecie sportu. W filmie zobaczymy nie tylko Cezarego Pazurę, Macieja Musiała, Małgorzatę Rozenek-Majdan, czy piłkarza Grzegorza Krychowiaka.

 

Fot. Sejm