Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim tour premiera Morawieckiego po Polsce promujący ogłoszony w weekend Polski Ład. Polityczną trasę będzie też kontynuować prezydent Trzaskowski, gdzie – tak jak dotąd przy takich okazjach – w towarzystwie popularnych samorządowców będzie promował Campus i rozmawiał o jego programie.

W najbliższym tygodniu zbiera się także Sejm, który rozstrzygnie, czy posłowie zajmą się kilkoma projektami dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym.

Rząd będzie mocniej namawiał do szczepień. Mocniej ma być widoczna kampania Ostatnia prosta z udziałem sportowców oraz takich aktorów jak: Maciej Musiał i Cezary Pazura. W kampanii programu szczepimy się bierze udział 50 ambasadorów – znanych twarzy. – Jest ogromna szansa, że jeśli solidarnie przystąpimy do programu szczepień, to będzie to już ostatnia prosta – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na Stadionie Narodowym.

Prezydent Andrzej Duda z kolei odwiedzi Małopolskę, a na ten tydzień planowane jest ponadto posiedzenie Kolegium Polityki Międzynarodowej.

*****

Trasa PMM promująca Polski Ład. Wraz z początkiem tygodnia, Mateusz Morawiecki rusza w trasę, by przekonywać do propozycji zawartych w Polskim Ładzie. Inaugurująca objazd konferencja prasowa odbędzie się w poniedziałek o 7:35 na Nowogrodzkiej, skąd premier uda się do szpitala powiatowego w Rykach. Kolejne punkty w planie to wizyta w jednej z firm, która utrzymała produkcję i zatrudnienie dzięki Tarczy PFR, a następnie w miejscu budowy szlaku Via Carpatia. Premier odwiedzi teren na którym powstaną mieszkania z promowanej w rządowych projektach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Wraz z kandydatką PiS na prezydenta Rzeszowa Ewą Leniart Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z seniorami. Szef rządu dzień zakończy w Rzeszowie udziałem w Q&A oraz w programie “Gość Wiadomości”.

We wtorek – nadal w Rzeszowie, PMM spotka się z przedstawicielami biznesu, a następnie weźmie udział w wydarzeniu wokół Doliny Wodorowej. Premier odwiedzi też inne miejscowości na Podkarpaciu i Małopolsce, gdzie będzie promował budowę i odnowę boisk, ośrodki aktywizacji seniorów, będzie spotykał się z samorządowcami. Podczas objazdu we wtorek, PMM odwiedzi rozwijającą działalność inwestycję MAN Trucks oraz odwiedzi Campus Medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatni punkt to złożenie kwiatów na grobie rodziców Jana Pawła II.

Trzaskowski dalej w trasie. Jak informowała 300POLITYKA, w nadchodzącym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odwiedzi trzy województwa, gdzie – tak jak dotąd przy takich okazjach – w towarzystwie popularnych samorządowców będzie promował Campus Polska Przyszłości i rozmawiał o jego programie. Najprawdopodobniej w tym tygodniu będzie w Małopolsce, na Sląśku i Mazowszu. Ponadto w czwartek upływa termin na wysyłanie zgłoszeń o chęci udziału w Campusie Polska Przyszłości. Do zgłoszenia na Campus, będzie namawiał w spocie, który będzie emitowany w Polsat News i TVN24, o którym 300POLITYKA poinformowała jako pierwsza.

Sejm o zmianach w prawie aborcyjnym. Na trzydniowym posiedzeniu, rozpoczynającym się w środę, posłowie zdecydują, czy Sejm ma zająć się dwoma projektami zakładającymi liberalizację prawa aborcyjnego autorstwa Lewicy – zmiany Kodeksu karnego oraz nowelizacji ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności,
 a także propozycją autorstwa Koalicji Polskiej, czyli projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jeżeli wnioski zyskałyby większość, wówczas Sejm musiałby przeprowadzić pierwsze czytania. Sejm ponadto zdecyduje, czy minister sprawiedliwości prokurator generalny przedstawi informację w sprawie wykonywania ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w brzmieniu po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku.

Posiedzenie Kolegium Polityki Międzynarodowej. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, złożą wizytę w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jak słyszymy, w środę odbędzie się Kolegium Polityki Międzynarodowej, a w czwartek PAD odwiedzi Wieliczkę i Nieczycę. Na piątek planowana jest debata oksfordzka.

Fot. KPRM