Jedno z najważniejszych wydarzeń nadchodzącego tygodnia w polityce to prezentacja Nowego Polskiego Ładu, czyli jak zapowiadają politycy PiS, wielki program rozwoju Polski i plan powrotu do normalności.

Ten tydzień to także forum gospodarcze Impact’21 z udziałem przede wszystkim premiera Mateusza Morawieckiego czy CEO Google Susan Wójcicki. Rozmowę z nią poprowadzi Łukasz Mężyk.

Do Polski przyleci kolejna dostawa szczepionek – w sumie ponad 2 miliony, a od weekendu zostaną zniesione kolejne obostrzenia, w tym przede wszystkim obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Senat zajmie się zgodą – bądź jej brakiem – na wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, a prezydent Andrzej Duda w Rumunii weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki.

*****

PMM o znoszeniu obostrzeń. We wtorek, po posiedzeniu rządu, odbędzie się konferencja przypominająca o znoszeniu obostrzeń. W środę premier Morawiecki weźmie udział w oparciu wiosennej edycji Impact’21, a następnie w konferencji w Centrum Zdrowia Dziecka dotyczącej rzadkich chorób. W czwartek PMM weźmie udział w otwarciu konferencji dot. polityki rodzinnej w państwach V4, połączone z rozstrzygnięciem konkursu Samorząd PRO FAMILIA, a następnie wraz z ministrem Czarnkiem wystąpi na konferencji dot. programu powrotu do szkół.

PAD w Rumunii. W poniedziałek i wtorek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Rumunii oraz weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. W planie są m.in. rozmowy z premierami i prezydentami czy rozmowy plenarne, a także udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21” oraz spotkanie z polskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach.

Dostawa kolejnej partii szczepionek. Szef Agencji Rezerw Strategicznych w rozmowie z 300POLITYKĄ potwierdził, że w nadchodzącym tygodniu do Polski przyleci ponad 2,2 miliona dawek szczepionek. Tylko od firmy Pfizer w poniedziałek do naszego kraju przyleci 1,2 miliona.

Impact’21 z PMM, Mosbacher, Bix Aliu i Susan Wojcicki. W środę i czwartek odbędzie się forum gospodarcze Impact’21. Po 10:00 głos podczas otwarcia zabierze premier Mateusz Morawiecki, a następnie Chargé d’Affaires, a.i. U.S. Embassy Warsaw Bix Aliu. O 11:10 odbędzie się fireside chat z dyrektor generalną YouTube Susan Wójcicki, który poprowadzi Łukasz Mężyk. Na 11:45 zaplanowano fireside chat z szefem PFR Pawłem Borysem, a o 16:30 – keynote byłej ambasador USA w Polsce a obecnie kierującej wspólnie z generałem Jim Jones programem Trójmorza Atlantic Council Georgette Mosbacher. Impact’21 wiosna będzie transmitowany na stronie głównej Wirtualnej Polski oraz Money.pl, a także na platformie Impactu.

Sejmowa komisja o kandydaturze Szczerskiego. W środę o 15:00 sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora RP. Nasi rozmówcy potwierdzają, że prezydencki minister zostanie ambasadorem Polski przy ONZ w Nowym Jorku.

Senat o RPO. W środę rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad jest przede wszystkim wyrażenie zgody na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich – kandydatem PiS na to stanowisko jest Bartłomiej Wróblewski. Izba wyższa na tym posiedzeniu najpewniej nie zajmie natomiast tzw. ratyfikacją Funduszu Odbudowy.

TK o środkach tymczasowych TSUE dot. sądownictwa. W czwartek o 12:00 – na wniosek Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – będzie kontynuowana rozprawa rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE. Przewodniczącą składu orzekającego jest Krystyna Pawłowicz, a sprawozdawcą Bartłomiej Sochański. Ponadto w składzie zasiadają Zbigniew Jędrzejewski, Stanisław Piotrowicz i Justyn Piskorski.

Decyzja ws. szczepień 16-18 latków. – W tej chwili mamy dopuszczenie do szczepienia powyżej 16. roku życia. Na razie rejestrujemy roczniki, które są starsze. Dlatego właśnie, że realizujemy to tempo związane z osobami pełnoletnimi, ale tutaj taką możliwość prawdopodobnie damy tym osobom, które oczywiście mieszczą się w tych granicach wiekowych czyli między 16. a 18. rokiem życia. Prawdopodobnie to też dopuścimy w najbliższym czasie. Mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia – zapowiedział Adam Niedzielski w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim w „Sprawdzam” TVN24.

GUS o PKB. W piątek Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2021 roku. Poda takżę dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu bieżącego roku.

Prezentacja Nowego Ładu. W sobotę PiS ma zaprezentować Nowy Ład Polski, czyli – jak zapowiedział premier Morawiecki – wielki program rozwoju Polski, plan powrotu do normalności i nadzieja na bezpieczną przyszłość. – Myślimy już o przyszłości. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy – mówił Jarosław Kaczyński. Nowy Ład ma się składać się z 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

Dalsze luzowanie obostrzeń. W sobotę znika obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. Ponadto od soboty restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych, złagodzone zostaną także obostrzenia dotyczące liczby miejsc w transporcie publicznym.

Fot. Impact’21