Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu poświęcone ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Wiele wskazuje na to, że rządowy projekt zostanie przegłosowany w szybkim tempie, w kilkanaście godzin.

Najbliższe dni to także drugi etap znoszenia obostrzeń, dostawy kolejnych szczepionek – w tym ponad milion dawek Pfizera i także milion AstraZeneca – a także obchody z okazji 3 maja z udziałem prezydentów państw bałtyckich. Ponadto na ten tydzień planowane jest powołanie prezydenckiej rady ds. społecznych.

*****

Obchody 3 maja. W poniedziałek odbędą się uroczystości państwowe z okazji Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O 9:00 odbędzie się równoczesne uroczyste posiedzenie Sejmu i Seimasu, w którym udział weźmie prezydent Andrzej Duda. O 12:00 odbędą się uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego z udziałem prezydentów Polski, Estonii, Ukrainy, Łotwy i Litwy. Na 13:00 planowana jest debata prezydentów, a następnie spotkania PAD z prezydentem Ukrainy i Łotwy. Z kolei na 14:35 zaplanowano oświadczenia dla mediów prezydentów Polski i Ukrainy.

Dostawa kolejnej partii szczepionek. Jak słyszymy, na poniedziałek planowana jest dostawa 1,2 miliona dawek szczepionek Pfizera, a także około 1 miliona dawek AstryZeneci. W piątek do Polski ma dotrzeć około 200 tysięcy szczepionek Moderny. Nasi rozmówcy podkreślają, iż istnieje realna szansa na dostarczenie w najbliższym tygodniu do punktów szczepień między 1,8 a 2 miliona dawek szczepionek, co byłoby rekordem.

Luzowanie obostrzeń. We wtorek rozpoczyna się drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Tuż po majówce otwarte zostaną centra handlowe oraz hotele i inne miejsca noclegowe (z ograniczeniami). Uruchomiona zostanie rehabilitacja, a pracujący rodzice będą mogli posłać dzieci do żłobków i przedszkoli (opieka w małych grupach od 6 maja). Otworzą się także niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

Dodatkowe posiedzenie Sejmu o FO. Dwie sejmowe komisje – finansów publicznych oraz spraw zagranicznych – zbiorą się we wtorek o 9:00, by zająć się w ramach I czytania tzw. projektem ustawy o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. II czytanie zaplanowane jest tego samego dnia – posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 16:00. W ten sposób prawie na pewno rządowa propozycja zostanie przyjęta tego samego dnia.

Wizyta prezydentki Estonii. We wtorek oficjalną wizytę w Polsce złoży prezydentka Estonii Kersti Kaljulaid. W planie są rozmowy prezydentów w cztery oczy, rozmowy plenarne, wypowiedzi dla mediów, spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu. O 16:00 głowy państw Polski i Estonii wezmą udział w panelu „Green transition: opportunities for Estonian-Polish cooperation”, otwierającym wirtualną konferencję „Green bridge between Poland and Estonia”.

Powołanie prezydenckiej rady ds. społecznych. Na czwartek zaplanowano m.in. uroczystość powołania rady ds. społecznych. Z kolei w piątek PAD weźmie udział w obchodach Święta Straży Pożarnej w Warszawie, następnie odwiedzi jedną z OSP.

Inauguracja projektu ruchu Trzaskowskiego “Campus Polska Przyszłości”. Na środę ruch Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego zapowiada specjalne wydarzenie na terenie miasteczka akademickiego Kortowo w Olsztynie. O godzinie 10:00 odbędzie się oficjalna prezentacja projektu “Campus Polska Przyszłości”, w trakcie którego odbędzie się m.in. wystąpienie lidera Ruchu Wspólna Polska, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Szczyt UE w Portugalii. W sobotę przywódcy UE spotkają się w Porto, by rozmawiać o kwestiach społecznych, także w kontekście pandemii Covid-19. Nieformalny szczyt Rady Europejskiej będzie kontynuacją konferencji wysokiego szczebla zorganizowanej przez prezydencję portugalską dzień wcześniej.

Fot. Twitter Ruchu Wspólna Polska