Rząd o nowej formule szczepień. – Po świętach rozpoczniemy szczegółowo informować, przedstawiać zasady i terminy szczepień w nowej formule – w zakładach pracy, w formule drive-thru, jak i w punktach, które są tworzone przez samorządy i indywidualnie przez ratowników medycznych czy pielęgniarki – zapowiedział kilka dni temu Michał Dworczyk. Być może nastąpi to już we wtorek, bo na ten dzień pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział konferencję prasową.

Przyspieszenie programu szczepień. Dziś do Polski dotarło aż 870 tysięcy szczepionek Pfizer/BioNTech, co w praktyce oznacza, że do punktów w tym tygodniu dotrze (dwie dostawy w tygodniu) w sumie 1,1 miliona szczepionek. To pierwsza tak duża dostawa Pfizera do Polski. – Dzięki temu możemy przyspieszać akcję szczepień. Realny jest cel wykonania ponad miliona szczepień w ciągu tygodnia – mówi nam prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Nasi rozmówcy z rządu zauważają, że gdy rejestracja roczników 70+ wyhamowała w ostatnich tygodniach do kilku tysięcy, po medialnej dyskusji na temat uwolnienia terminów dla młodszych roczników, w ciągu jednej doby zarejestrowało się aż 100 tys. osób z grupy 70+.

Prezydencki zespół ds. sędziów pokoju. Jak słyszymy w Pałacu Prezydenckim, na piątek planowane jest posiedzenie prezydenckiego zespołu dotyczącego sędziów pokoju. Pierwotnie obrady były planowany na marzec, ale zostało przełożone. – Prezydentowi Dudzie bardzo zależy na tym, by to inauguracyjne posiedzenie odbyło się przy udziale wszystkich zainteresowanych osób, które są w zespole, a z uwagi na COVID nie byłoby to dziś możliwe. W związku z tym prezydent zdecydował o przełożeniu terminu posiedzeniamówił 300POLITYCE prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

PMM z marszałkami. Jak słyszymy, na środę planowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z marszałkami województw, a także posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. W sobotę wypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku obchody, zgodnie z zapowiedziami polityków PiS, kolejny raz odbędą się w okrojonym składzie, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi. – Takie, jak co roku. Ale w tym roku będą ograniczone przepisami sanitarnymi. Podobnie, jak inne ważne rocznice, odbywały się w ramach procedur sanitarnych, tak będzie i 10 kwietnia. Ale jakie będą wtedy zasady – przekonamy się za niespełna dwa tygodnie – mówił pod koniec marca szef KPRM Michał Dworczyk.

Fot. KPRM