Nadchodzący tydzień w polityce to przede komunikacja przyspieszenia szczepień w związku ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionek oraz przedstawienie zmian w Narodowym Programie Szczepień, a także kontynuacja posiedzenia Sejmu i przedstawienie przez ministra zdrowia planu odbudowy zdrowia Polaków.

*****

Przyspieszenie akcji szczepień, prawie 1,2 miliona dawek w tym tygodniu. Według ostatnich informacji, w poniedziałek do Polski ma dotrzeć 507 tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer, a w środę – 660 tysięcy dawek firmy AstraZeneca. Według informacji 300POLITYKI do Polski w samym kwietniu dotrze ponad 7 milionów szczepione, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale. Wokół planów znacznego przyspieszenia szczepień aktywności ma zaplanowane premier Mateusz Morawiecki. Dodatkowo, premier będzie brał udział w posiedzeniach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz naradach z wojewodami. Premier weźmie też udział w spotkaniach dotyczących przyspieszenia rządowego programu rehabilitacji po-covidowej, które powstają przy udziale wyspecjalizowanych jednostek podległych MSWiA.

Dworczyk o zmianach w programie szczepień. – Szykujemy, przygotowujemy szereg zmian organizacyjnych w Narodowym Programie Szczepień, też pewne zmiany merytoryczne. Pierwotnie nawet myśleliśmy, że dzisiaj już będziemy je prezentować, żeby dla nikogo nie były zaskoczeniem, ale mamy bardzo dynamiczną sytuację związaną z pandemią, wprowadzamy nowe obostrzenia, służba zdrowia jest dzisiaj absolutnie skoncentrowana na pomocy pacjentom chorym na COVID. W związku z tym zapewne te nowe rozwiązania przedstawimy na początku przyszłego tygodnia – mówił kilka dni temu Michał Dworczyk w “Sygnałach dnia” PR1.

Kontynuacja posiedzenia Sejmu. Sejm wznowi obrady we wtorek o 10:00 – będzie to kontynuacja posiedzenia z połowy marca. W aktualnym harmonogramie znajduje się tylko dwugodzinny blok głosowań, choć w teorii posłowie mogliby chociażby dokonać wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich – wcześniej jednak wniesione kandydatury musiałaby zaopiniować sejmowa komisja praw człowieka.

Plan odbudowy zdrowia Polaków.  Minister Zdrowia Adam Niedzielski – zgodnie z zapowiedzią z weekendowej konferencji ma przedstawić w najbliższym tygodniu “gotowy już od pewnego czasu projekt odbudowy zdrowia Polaków, który przewiduje m.in. taką powszechną rehabilitację postcovidową, która może być realizowana w zasadzie na każdym poziomie – i ambulatoryjnym i uzdrowiskowym”.

Polacy na Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki – według informacji 300POLITYKI – ma w tym tygodniu kontynuować rozmowy z partnerami w UE i NATO na temat sytuacji Polaków na Białorusi. Takie same aktywności – jak słyszymy od współpracowników głowy państwa ma prezydent Andrzej Duda. Premier z Solidarnościowym Korpusem Wsparcia Seniorów w Wielkanoc to jedna z innych, zaplanowanych na ten tydzień aktywności szefa rządu.

Fot. KPRM