Nadchodzący tydzień to przede wszystkim testowanie dużo poważniejszych niż dotąd w całej pandemii poziomów wyporności systemu ochrony zdrowia. Z rosnącymi liczbami nowych hospitalizacji wojewodowie coraz bardziej muszą koordynować liczbę dostępnych łóżek między regionami.  

Bardzo mocno przyspieszą szczepienia. W rozmowie z 300POLITYKĄ prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski potwierdza, że do Polski w poniedziałek trafi aż 507 tysięcy szczepionek Pfizera, co jest znaczącą poprawą w stosunku do poprzednich 387 tysięcy, a za dwa tygodnie wejdziemy już na poziom ponad 800 tysięcy dostaw produktu Pfizera tygodniowo. Do końca tygodnia do Polski trafi też 210 tys. szczepionek Moderna. Z kolei, AstraZeneca w ciągu 10 dni powinna dostarczyć aż 700 tys. swoich szczepionek. Jak słyszymy, w rozpoczynającym się za dwa tygodnie drugim kwartale prawie na pewno – jeśli szacunki producentów się utrzymają – uda się wyraźnie przekroczyć 15 milionów dostaw. 

W najbliższych dniach na polityczną agendę wejdą także sprawy międzynarodowe – w czwartek i piątek odbędzie się szczyt UE. To ważne, w kontekście sygnałów o niezadowoleniu wielu stolic, w tym Warszawy z tego, do czego prowadzi tzw. “vaccine nationalism” – przykład Astry, gdzie Polska działała inaczej niż większość “starej Unii”, w tym coraz bardziej krytykowane w Unii Niemcy. W tym kontekście, w krajowej debacie powracać może okładka weekendowego Faktu, skrytykowana przez prawie wszystkich liczących się komentatorów, ale też ministra zdrowia. 

Dodatkowo, Mateusz Morawiecki będzie rozmawiać z premierem Japonii, a Andrzej Duda – z prezydentem Węgier. 

To również kolejne podejście Trybunału Konstytucyjnego do prawnego statusu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich i pierwsze w tym miesiącu posiedzenie Senatu.

Niewykluczone, że pod koniec tygodnia odbędzie się posiedzenie prezydenckiego zespołu dotyczącego sędziów pokoju. Również na ten tydzień planowane jest posiedzenie Rady Doradców Politycznych w KPRM.

*****

PMM z premierem Japonii. Premier Mateusz Morawiecki rozpocznie tydzień od posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. We wtorek szef polskiego rządu weźmie udział w obchodach 50. rocznicy katastrofy górniczej w kopalni Rokitnica, w planie jest także rozmowa z premierem Japonii oraz wideo-konsultacje przed szczytem UE z premier Litwy oraz V4. W środę odbędzie się kolejne posiedzenie RZZK, a także posiedzenie Rady Doradców Politycznych.

Rozmowa PAD z prezydentem Węgier. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odznaczy Roberta Lewandowskiego, a następnie odbędzie wideorozmowę z prezydentem Węgier. We wtorek spotka się z organizacjami studenckimi w sprawie pomocy psychologicznej, odbędzie się też rozmowa Pierwszych Dam Polski i Węgier w związku z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Możliwe posiedzenie prezydenckiego zespołu ws. sędziów pokoju. W środę, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, odbędzie się uroczystość w Pałacu Prezydenckim. W czwartek nastąpi publikacja orędzia prezydenta do korpusu dyplomatycznego na 2021 rok. Odbędą się też nominacje profesorskie oraz spotkanie PAD z Rada Organizacji Harcerskich. Na piątek zaplanowano inaugurację obchodów 100-lecia wybuchu III powstania śląskiego oraz – jeżeli wszyscy będą zdrowi – spotkanie zespołu w sprawie sędziów pokoju, które pierwotnie miało odbyć się w ubiegłym tygodniu.

Posiedzenie Senatu. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie izby wyższej. Senatorowie zajmą się m.in. prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym zakładającą wydłużenie terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej. Senatorom ma również zostać przedstawiona informacja o stanie przygotowań do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej.

TK o handlu w niedziele. W środę o 10:30 Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie zgodności ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele z Konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła Konfederacja Lewiatan.

Szczepienia w NATO przez polskie zespoły medyczne. – Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez NATO, aby polskie zespoły medyczne przeprowadziły szczepienia w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ważna misja, bo jest to organizacja zapewniająca bezpieczeństwo ok. miliarda ludzi na świecie i oczywiście się jej podejmiemy – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. Zgodnie z zapowiedzią Michała Dworczyka do Brukseli poleci w czwartek ponad 20 polskich medyków i w ciągu trzech dni zaszczepią 3,5 tysiąca pracowników Kwatery Głównej NATO. To zaledwie mniej niż 0,5% dawek, którymi w tym tygodniu będzie dysponować Polska. 

TK o RPO. W czwartek o 13:00 Trybunał Konstytucyjny – na wniosek posłów PiS – zajmie się ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich. W praktyce chodzi o zbadanie konstytucyjności sytuacji, z którą aktualnie mamy do czynienia. Adam Bodnar dalej pełni funkcję RPO, mimo zakończenia kadencji, bo parlament nie wybrał jego następcy. Będzie to kolejne podejście TK do tej sprawy – poprzednie rozprawy kilkukrotnie były przesuwane.

Szczyt UE. Unijni przywódcy spotkają się w czwartek i piątek – w formie wideokonferencji – aby omówić reakcję na pandemię COVID-19, jednolity rynek, politykę przemysłową, transformację cyfrową i gospodarkę, sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz stosunki z Rosją.

Fot. KPRM