Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim prezentacja tzw. Polskiego Nowego Ładu, wizyta premiera Morawieckiego we Francji i spotkanie z Emmanuelem Macronem, ogłoszenie kandydata opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa oraz jedyne w tym miesiącu posiedzenie Sejmu.

Możliwe, że rząd – po wprowadzeniu ograniczeń na Mazowszu i w Lubuskim – w najbliższych dniach będzie musiał podjąć kolejne decyzje w sprawie obostrzeń. Sejmowe komisje zajmą się m.in. działalnością TK oraz wysłuchają informacji o sytuacji dziennikarzy, którym Ringier Axel Springer Polska wytoczyło procesy.

*****

Prezentacja Polskiego Nowego Ładu. Polski Nowy Ład, który zostanie zaprezentowany na konwencji w sobotę, ma się składać się z 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia. Jak zapowiadają politycy PiS, ma być to “wielki program rozwoju Polski, nasz plan powrotu do normalności i nasza nadzieja na bezpieczną przyszłość”.

Kandydat opozycji na prezydenta Rzeszowa. – Mam nadzieję, że uda się już w przyszłym tygodniu zaprezentować wspólnego kandydata na prezydenta Rzeszowa. Jestem wielkim optymistą co do tego, co być może już w poniedziałek [dojdzie do prezentacji] – mówił w weekend w RMF FM przewodniczący PO Borys Budka.

PMM we Francji. W środę premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Francji. Pierwszy punkt to oficjalne powitanie przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a następnie oświadczenia prasowe. W planie jest także lunch, a następnie spotkanie w cztery oczy. Kolejny punkt to spotkanie premiera z przedstawicielami francuskiego związku pracodawców MEDEF oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem “Solidarności”.

Możliwe decyzje w sprawie obostrzeń. W poniedziałek wchodzą w życie dodatkowe obostrzenia w województwach mazowieckim i lubuskim. Nie jest wykluczone, że rząd będzie musiał podjąć kolejne decyzje, zwłaszcza że minister zdrowia zapowiada “trudne tygodnie”. – W ostatnim czasie wzrost dziennej liczby zachorowań wynosi ok 25% (w ujęciu tygodniowym). Średnia tygodniowa osiągnęła 16 tys. Czekają nas trudne tygodnie. Pilnujmy się! – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z przedstawicielami KRS – dowiaduje się 300POLITYKA. Jak słyszymy, we wtorek PAD odwiedzi przedsiębiorstwo Defro. W środę spotka się z żołnierzami zaangażowanymi w ograniczanie konsekwencji pandemii. Na czwartek prezydent Duda ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami radców prawnych i nominacje sędziowskie. Na piątek – jak słyszymy – zaplanowana jest inauguracja zespołu ds sędziów pokoju.

PMM na powołaniu Instytutu DE Republica. W poniedziałek o 10:30 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w powołaniu Instytutu DE Republica. Przedmiotem działalności instytutu jest m.in. prowadzenie działalności wydawniczej i dokumentacyjnej, współpraca ze środowiskiem naukowym, w tym szkołami wyższymi oraz instytucjami działającymi na rzecz rozwoju polskiej książki naukowej czy promowanie w Polsce i za granicą polskich publikacji naukowych, w tym we współpracy z organami władzy publicznej.

Sejmowe komisje o działalności TK. W poniedziałek o 18:00 sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawcza zapoznają się z informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku.

Sejmowa komisja o sytuacji dziennikarzy, którym Ringier Axel Springer Polska wytoczyło procesy. We wtorek o 10:30 sejmowa komisja kultury i środków przekazu wysłucha informacji na temat sytuacji dziennikarzy, którym wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska wytoczyło procesy. Przedstawi ją dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Posiedzenie Sejmu. We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, które będzie kontynuowane w środę, a także za dwa tygodnie, 30 marca. W porządku obrad m.in. pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy “Tak dla rodziny, nie dla gender” czy informacja rządu na temat obecnej sytuacji w służbie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń zdrowotnych.

Kandydaci na RPO. W piątek upływa termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Według informacji medialnych, kandydatem PiS na to stanowisko będzie Bartłomiej Wróblewski. Do wyboru może dojść jeszcze w marcu, na wspomnianym wcześniej posiedzeniu Sejmu 30 marca.