Dalszy ciąg promocji tarczy przez PMM. Premier Mateusz Morawiecki tydzień rozpocznie tradycyjnie na Śląsku. O 10:00 weźmie udział w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. O 10:30 ma w planie kawę ze śląskimi posłankami z okazji Dnia Kobiet. Następnie szef polskiego rządu będzie kontynuować trasę promującą tarczę antykryzysową i konsultacje dot. KPO. W planie jest wizyta w firmie Chemet. Kolejny punkt to udział w uroczystości podpisania ustawy o 14. emeryturze. Jak słyszymy, w tym tygodniu jest też planowane kolejne spotkanie Rady Doradców ds. Politycznych PRM.

PAD ze środowiskami zaangażowanymi w walkę z pandemią. W poniedziałek o 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotka się ze strażakami państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych, zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19. Będzie to trzecie z cyklu spotkań z przedstawicielami różnorodnych środowisk, mających na celu omówienie doświadczeń po roku walki z pandemią.

Podpisanie ustawy o 14. emeryturze. W poniedziałek o 14:30 w Otwocku prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli tzw. 14. emeryturę.

Lewica o zmianie definicji gwałtu. W poniedziałek o 9:00 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa posłanek Lewicy, podczas której zostanie ogłoszone złożenie ustawy zmieniającej definicję przestępstwa zgwałcenia.

KO o równych płacach. W poniedziałek o 12:30 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, posłanki Barbary Nowackiej i prezeski Kongresu Kobiet Anny Karaszewskiej. Temat: Równe płace-projekt ustawy.

Spotkanie PAD z RPD i RPP. Jak słyszymy, na wtorek planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz Rzecznikiem Praw Dziecka w sprawie psychiatrii dzieci i młodzieży.

TK o kadencji RPO. W środę o 13:00 Trybunał Konstytucyjny – na wniosek posłów PiS – zajmie się ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich. W praktyce chodzi o zbadanie konstytucyjności sytuacji, z którą aktualnie mamy do czynienia. Adam Bodnar dalej pełni funkcję RPO, mimo zakończenia kadencji, bo parlament nie wybrał jego następcy.

PE znowu o Polsce. W środę o 15:00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata pt. “Próby uciszenia wolnych mediów przez rządy w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii”, a następnie “Ogłoszenie UE strefą wolności dla osób LGBTIQ”. Kolejna debata w sprawie Polski odbędzie się w czwartek rano i będzie dotyczyć mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności.

Fot. TK