Trasa PMM po firmach uratowanych przez tarcze. Premier Mateusz Morawiecki polityczny tydzień rozpocznie od posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o 10:00. Następnie uda się z wizytą do firmy na Pomorzu, w ramach trasy po firmach uratowanych przez tarcze. Kolejne posiedzenie RZZK z udziałem szefa polskiego rządu odbędzie się w czwartek.

Para Prezydencka na gali Nagrody Prezydenta RP “Dla Dobra Wspólnego”. We wtorek o 13:00 w Radomiu prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w gali finałowej V edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Nagroda została ustanowiona w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.

Senat o wyborze RPO. W środę o 11:00 rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie izby wyższej parlamentu. Najważniejszy politycznie punkt to głosowanie nad wyrażeniem zgody na powołanie zgłoszonego przez PiS Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatura przepadnie, jeżeli z senackiej większości nikt się nie wyłamie i wszyscy zgodnie będą głosować przeciw.

Szczyt V4 z Michelem. W środę w Krakowie premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefami rządów państw V4. Według nieoficjalnych informacji, w stolicy Małopolski pojawi się przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który weźmie udział w panelu premierów. W planie jest także przekazanie na Wawel renesansowej zbroi Zygmunta Augusta, która do tej pory znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie.

Sejmowa komisja o ustawie o działach. We wtorek i w środę o 10:00 sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych rozpatrzy nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej struktury Rady Ministrów. To kolejne podejście do nowelizacji tej ustawy – jej poprzednią wersję zawetował prezydent Duda.

Zarząd PO ws. aborcji. Według nieoficjalnych informacji, w nadchodzącym tygodniu ma zebrać się zarząd Platformy, by wypracować stanowisko w sprawie ustawy aborcyjnej. Przedstawienie stanowiska w tej sprawie zapowiadał kilka dni temu Borys Budka. – Stanowisko będzie zaprezentowane w przyszłym tygodniu. Nasi partnerzy w koalicji mają jasne, czytelne stanowisko w tej sprawie. Stanowisko Platformy Obywatelskiej jest wypracowywane przez zespół pod kierownictwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – mówił przewodniczący PO.

Fot. Senat