Polityka partyjna będzie krążyć zapewne wokół sytuacji w tak w koalicji na tle napięć, które ujawnił ostatni tydzień po kryzysie w Porozumieniu ale i w opozycji po sobotniej inicjatywie Platformy koalicji 276, co przypomniało o lękach mniejszych partnerów bycia zdominowanym przez tracącą popularność PO.

Premier mocno się skupiał będzie na gospodarce, odwiedzając kolejne firmy, które przetrwały dzięki tarczom PFR. Z najnowszej tarczy skorzystało już aż ponad 30 tysięcy firm, zatrudniających ćwierć miliona pracowników, którym łącznie z ostatniej transzy PFR wypłacił prawie 5 miliardów zł.

Rok 2021 to nowa nadzieja dla polskiej gospodarki, z pomocą środków rządowych i zmian regulacyjnych. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców, by jak najszybciej odbudować polską gospodarkę – mówił premier w Starachowicach.

Prezydent – w związku zapowiedziami Krzysztofa Szczerskiego – może w tym tygodniu wejść na kurs kolizyjny z nową administracją amerykańską, której sygnały o tym, że udział w szczycie z Chinami, jest papierkiem lakmusowym nabierają większego znaczenia po wycofaniu z niego przez Litwę i Estonię swoich przywódców.

Rozpędu nabierają inicjatywy Platformy. Po sobotnim występie Rafała Trzaskowskiego i Borysa Budki, PO zapowiada debatę gospodarczą oraz zbieranie podpisów pod projektem ustawy ws TVP.

*****

Premier cały czas wokół gospodarki, odbudowy i nowej nadziei

Premier, tradycyjnie już tydzień rozpocznie w swoim okręgu wyborczym na Śląsku. W poniedziałek w Świętochłowicach będzie promował zachęty dla gmin do udziału w programie Czyste Powietrze.

Jak dowiaduje się 300POLITYKA, we wtorek, po Radzie Ministrów możliwa jest konferencja prasowa premiera Morawieckiego w sprawie wpływów podatkowych w 2020 oraz dalszemu uszczelnianiu systemu, chroniącego wpływy budżetowe z VAT i CIT.

W środę – jak słyszymy – możliwe są spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z marszałkami województw oraz dalsze konsultacje z ministrami na temat ostatnich poprawek do Nowego Ładu, który wchodzi w fazę finalizacji.

PAD na szczycie z Chinami, mimo wycofania się krajów bałtyckich i ostrzegawczych sygnałów USA

Zapowiedziana obecność prezydenta Andrzeja Dudy w startującym we wtorek wirtualnym szczycie Europa Środkowo-wschodnia-Chiny 17+1 staje się nieco kłopotliwa. Choć szef prezydenckiej służby zagranicznej, minister Krzysztof Szczerski podkreśla, że prezydent, liczy na otwarcie chińskiego rynku na polski eksport, to trudno będzie uciec od gęstniejącej atmosfery wokół unijnej umowy z Chinami, promowanej przez Francję i Niemcy przy rosnącej konsternacji Waszyngtonu.

Co najmniej dwa kraje bałtyckie – Litwa i Estonia odrzucą zaproszenie Chin skierowane do przywódców na szczyt „17 + 1” prezydenta Xi Jinpinga w przyszłym tygodniu, wysyłając w zamian ministrów niższego szczebla – pisze POLITICO Europe. Politico dodaje, że państwa bałtyckie są bardziej wrażliwe niż większość UE na potrzebę bliskich stosunków bezpieczeństwa z Waszyngtonem i NATO ze względu na obawy związane z zagrożeniem ze strony Rosji.

Tekst POLITICO skomentował Michael Carpenter, doradca Bidena, kształtujący politykę wobec naszego regionu, który był wymieniany jako możliwy przyszły ambasador USA w Warszawie, ale to zdementował: “Obecność na szczycie 17 + 1 z Chinami staje się papierkiem lakmusowym stanowiska Europejczyków w kwestii drapieżnych przejęć infrastruktury przez Pekin i pułapki dyplomatycznego uzależnienia”.

Coraz głośniej się mówi, że kraje bałtyckie, przy zachowaniu dobrych relacji z Niemcami i Francją, po zmianie administracji w Waszyngtonie mogą wejść w rolę beneficjenta zachowawczej retoryki polskich władz i obserwowanej w dyplomacji linii TVP wobec nowego prezydenta USA.

W poniedziałek spotkanie PAD i prezydenta Republiki Czeskiej. Po zakończeniu początek szczytu prezydentów V4 w związku z 30-leciem tej inicjatywy.

Debata PO o gospodarce. W poniedziałek o 12:15 odbędzie się debata prowadzona przez posłankę Izabelę Leszczynę z udziałem Jerzego Hausnera, Andrzeja Bratkowskiego, Ludwika Koteckiego i Pawła Wojciechowskiego. Temat debaty: Polityka makroekonomiczna PiS w latach 2016-2019 i jej konsekwencje dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem czasu pandemii.

Zbiórka podpisów PO pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info. – W kampanii mówiliśmy jasno o tym, żeby zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dosyć tej fabryki kłamstwa i manipulacji. To ma wpływ na nas wszystkich. Szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego już nie może być. Mamy już tego dosyć, dlatego już w poniedziałek zaczynamy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu, dlatego że wybieramy prawdę, równe warunki gry w wyborach – zapowiedział w weekend Rafał Trzaskowski.

Dostawa kolejnej partii szczepionek + zapisy nauczycieli. Najbliższy tydzień to kolejna dostawa szczepionek – chociażby środowa od AstryZeneci, a ponadto od poniedziałku nauczyciele mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko SARS-COV-2. Szczepienia ruszą w piątek w szpitalach węzłowych.

Posiedzenie Rady Koalicji. – Jeśli będą spotkania w kwestii tego programu [nowego polskiego ładu] Rady Koalicji, to będą to spotkania w przyszłym tygodniu. No też z innego powodu powinna zebrać się Rada Koalicji, między innymi z powodu pewnych niepokoi u jednego z naszych koalicjantów. Chcielibyśmy usłyszeć czy nie ma jakichś podstaw do niepokoju co do całości koalicji ze względu na tę sytuację, która jest, sytuację prawno-statutową u jednego z naszych koalicjantów, która może wpłynąć na sytuację koalicji – mówił kilka dni temu Krzysztof Sobolewski w Polskim Radiu.

Wejście w życie nowych zasad epidemicznych. W piątek, zgodnie z zapowiedziami, nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych w wielkości do 50% obłożenia łóżek, miejsc noclegowych. Podobnie z kinami, teatrami, otwarcie do 50% dostępnych miejsc. Luzowanie obostrzeń ma być warunkowe, to jest – na razie – na dwa tygodnie.

Platforma o aborcji i pakiecie wsparcia dla kobiet. – Platforma Obywatelska w przyszłym tygodniu zaprezentuje cały pakiet wsparcia dla kobiet. Rozwiązania, które traktują tę sprawę w sposób kompleksowy i będzie tam również stanowisko jeżeli chodzi o aborcję, ale raz jeszcze podkreślam, że jeżeli ktoś tak, jak Ireneusz Raś, będzie miał inny pogląd, to jest dla niego miejsce w Platformie. Dlaczego? Dlatego, że my cenimy wolność wyboru i zawsze tak było w Platformie. Nigdy nie będzie dyscypliny w sprawach światopoglądowych – zapowiedział Borys Budka w TVN24.

Fot. Krystian Maj/KPRM