PMM z promocją tarczy. Premier Morawiecki nowy tydzień rozpocznie na Śląsku od wizyty w jednej z firm, następnie – już w Warszawie – ma w planie wizytę w jednej ze stacji telewizyjnych. We wtorek odbędzie się posiedzenie rządu, a w środę – posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na czwartek planowana jest konferencja prasowa, być może na Lubelszczyźnie, a na piątek – kolejne posiedzenie RZZK, a także wizyta w jednej z firm. Będzie to więc trasa promująca tarczę – premier odwiedzi firmy, które dzięki niej utrzymały zatrudnienie. Po dwóch tygodniach od uruchomienia Tarczy Finansowej PFR 2.0 do 22 736 firm trafiło ponad 3,5 mld zł. Mikrofirmy otrzymały 1,86 mld zł subwencji, a przedsiębiorstwa z sektora MŚP 1,7 mld zł.

Spotkanie PAD z przedsiębiorcami. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odwiedzi fundację “Nie zapomnij o nas”, gdzie wolontariuszką jest Agata Kornhauser-Duda. Na wtorek zaplanowany jest wspólne wydarzenie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Agencji Rezerw Materiałowych. W środę odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami, a w czwartek – nominacje sędziowskie.

Luzowanie obostrzeń. Od poniedziałku nastąpi otworzenie handlu, czyli w praktyce galerii handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. – Od 1 lutego powracamy w zasadzie do tego rozwiązania, które miało miejsce w grudniu i z naszych obserwacji też wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny – stwierdził Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Ponadto od poniedziałku galerie sztuki i muzea będą mogły być otwarte w reżimie sanitarnym, a godziny dla seniorów zostają zniesione.

Dostawa kolejnej partii szczepionek. W poniedziałek do Polski ma dotrzeć dostawa 320 tysięcy szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech. Wcześniej, w weekend do Polski dotarł opóźniony transport szczepionek firmy Moderna. To 42 tysięcy dawek, które pierwotnie miały być dostarczone we wtorek.

Fot. KPRM