Jednym z najważniejszych wydarzeń najbliższego tygodnia może być informacja dotycząca ewentualnego luzowania obostrzeń, czego w ostatnich dniach nie wykluczali przedstawiciele rządu. Ten tydzień to także początek szczepienia seniorów 70+ oraz kolejna dostawa szczepionek – tym razem do Polski ma przylecieć ponad 300 tysięcy dawek od firmy Pfizer.

*****

PMM o 250 mld zł i pomocy z tarczy PFR. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał o wydatkowaniu ponad 250 miliardów złotych z Funduszu Next Generation EU w ramach konsultacji polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Ponadto szef polskiego rządu w nadchodzącym tygodniu będzie skupiał się na promowaniu tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Po 5 dniach funkcjonowania programu kwota pomocy wypłacona przekroczyła 1 mld zł. Wsparcie otrzymało m.in. 1800 restauracji i placówek gastronomicznych, 514 hoteli, 317 obiektów noclegowych.

Konferencja rządu dot. obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami, na początku tygodnia ma odbyć się konferencja prasowa rządu dotycząca ewentualnego luzowania obostrzeń. – Mimo iż u nas teraz sytuacja wygląda nieco bardziej stabilną, choć przecież poziom zgonów cały czas bardzo smuci, niepokoi i nie daje nam spokoju, to jednak mimo tej względnie lepszej sytuacji niż u niektórych naszych sąsiadów chcemy jeszcze cały czas poczekać do końca tego tygodnia, do początku przyszłego, żeby przedstawić jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego. Tutaj nie wykluczamy pewnych zmian w reżimie sanitarnym, który będzie przez naszych kolegów ministrów wypracowywany wraz ze współpracy z poszczególnymi branżami, ale dziś jest jeszcze za wcześnie, żeby coś takiego obiecać – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w KPRM.

Początek szczepienia seniorów 70+. W poniedziałek rozpoczynają się szczepienia osób w wieku 70 lat lub więcej przeciwko COVID-19. Do końca marca nie ma już wolnych terminów – w sumie będzie zaszczepione 3,1 miliona osób – co spowodowane jest deficytem szczepionek. Nasi rozmówcy z rządu zwracają uwagę na sytuację we Włoszech, gdzie redukcja dostaw opóźni cztery tygodnie szczepienia 80-latków, a o 6-8 tygodni reszty ludności. Jak powiedział wiceminister zdrowia, “od jutra dostępne preparaty będą przeznaczane przede wszystkim na podanie drugiej dawki zgodnie z kalendarzem osobom już zaszczepionym po raz pierwszy, czyli głównie pracownikom służby zdrowia”.

Lewica i KO o systemie szczepień. W poniedziałek o 10:30 w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa Lewicy z udziałem Roberta Biedronia, Krzysztofa Gawkowskiego i Beaty Maciejewskiej. Temat: chaos w Narodowym Programie Szczepień. Także w poniedziałek na terenie całej Polski odbędą się konferencje prasowe parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej dotyczące “chaosu związanego z systemem szczepień“. Briefingi odbędą się w Rzeszowie, Kutnie, Łodzi, Kielcach, Koszalinie, Gdańsku, Białymstoku, Toruniu, Szczecinie, Opolu i Poznaniu.

Kolejne dostawy szczepionek. – Ostatnia dostawa była mniejsza o połowę, dlatego że do Polski przyleciało około 176 tysięcy dawek szczepionki [od Pfizera]. Teraz obecna dostawa zapowiadana jest na ponad 300 tysięcy sztuk szczepionki, natomiast kolejne trzy dostawy znowu będą nieco mniejsze, będą w okolicach 300 tysięcy sztuk. Krótko mówiąc, łącznie mamy ten ubytek na poziomie kilkuset tysięcy dawek szczepionki. Oczywiście firma Pfizer gwarantuje do końca marca uzupełnienie tego braku, który powstał w skutek obniżenia dostaw, ale my przez te zmiany w harmonogramie dostaw musieliśmy wydłużyć szczepienie grupy 0 – stwierdził Michał Dworczyk na konferencji prasowej w KPRM.

PAD w szpitalu poCOVID-owym. Na poniedziałek zaplanowano uroczystość zmian w Radzie Dialogu Społecznego, a na wtorek – nominacje sędziowskie. W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ćwiczeniach ZIMA, a w czwartek odwiedzi specjalistyczny szpital w Głuchołazach. – To jedyne miejsce z rehabilitacją osób po COVID. Duże i trudne przedsięwzięcie z uwagi na obostrzenia, które musimy ogarnąć. Ale wszelkie rygory będą zachowane i odbędzie się to w pełni bezpiecznie – mówi w rozmowie z 300POLITYKĄ jeden ze współpracowników głowy państwa.

GUS o PKB za 2020 rok. W piątek Główny Urząd Statystyczny ma zaprezentować wstępny szacunek o PKB za ubiegły rok. Według ostatnich zapowiedzi przedstawicieli rządu, spadek może być niższy niż prognozowano. – Ostateczne wyniki poznamy dopiero za kilka tygodni. Wstępnie mogę powiedzieć, że rzeczywiście ten spadek [PKB za zeszły rok] może być płytszy, a więc sytuacja może być nieco lepsza niż prognozowało Ministerstwo Finansów, aczkolwiek niestety listopad i grudzień dla gospodarki to nie były dobre miesiące, więc generalnie za wcześnie byłoby jeszcze mówić dzisiaj, że to będzie 3,5% czy poniżej 4%. Jeszcze za wcześnie, ale mamy nadzieję, że będzie to nieco lepszy wynik niż we wcześniejszej prognozie Ministerstwa Finansów, te 4,6% – mówił premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w firmie Ekspozycja Servis s.c w Złotokłosie.

Wirtualna konwencja KO. Izabela Leszczyna w śniadaniu w Polsat News zapowiedziała, iż za tydzień odbędzie się wirtualna konwencja Koalicji Obywatelskiej. – Zapraszam wszystkich. PO rusza, za tydzień robimy wirtualną póki co konwencję. Potem ruszamy z debatami programowymi po to, żeby późną wiosną, kiedy – mam nadzieję – będzie wielu Polaków zaszczepionych, będziemy mogli się ze sobą spotykać, przedstawić i naszą deklarację i program, z którym zwyciężymy w kolejnych wyborach i Polska znowu zacznie doganiać UE tak szybko, jak wtedy, kiedy my rządziliśmy, a nie będzie w ogonach, tak jak jest niestety dzisiaj – mówiła w Polsat News.

Fot. KPRM