Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dostawa kolejnej, tym razem mniejszej, partii szczepionek firmy Pfizer, przedstawienie przez rząd programu wykorzystania zwiększonej ponad 80 milionów kwoty na pediatrę dziecięcą, a także konferencje prasowe dotyczące środków unijnych oraz wizyta w firmie, która skorzystała z Tarczy 2.0.

W najblizszych dniach odbędzie się kolejne Q&A z prezydentem Dudą – tym razem w sprawie szczepień. Sejm zbierze się pierwszy w raz w tym roku na jednodniowym posiedzeniu, by m.in. dokonać wyboru RPO, a sejmowa komisja zajmie się ustawą o 14. emeryturze. Z kolei pod koniec tygodnia odbędzie się wideokonferencja Rady Europejskiej.

*****

Dostawa kolejnej partii szczepionek. W poniedziałek do Polski dotrze kolejna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer. Według ostatnich informacji płynących z rządu, będzie to około 180 tysięcy dawek, czyli połowa wielkości poprzedniej dostawy. – Zdecydowaliśmy że nie zmieniamy nic jeśli chodzi o szczepienia populacyjne. Seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem od 25 stycznia. Również nic się nie zmienia, jeśli chodzi o plany dotyczące rejestracji, czyli w tej chwili rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia rozpoczyna się rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia – mówił w weekend Michał Dworczyk na briefingu prasowym.

PMM o planie zwiększenia kwoty na psychiatrię dziecięcą. – Rozmawiałem wczoraj z panem premierem. Na początku tygodnia pan premier razem z ministrem [Niedzielskim] przedstawi plan, program wykorzystania zwiększonej ponad 80 milionów kwoty na psychiatrię dziecięcą – zapowiedział w sobotę RMF FM Stanisław Karczewski.

PMM o środkach unijnych i Tarczy 2.0. W poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak i Tadeusza Kościńskiego w sprawie wykorzystania środków unijnych. Także w poniedziałek PMM ma odwiedzić Śląsk. Z kolei na wtorek planowana jest wizyta szefa polskiego rządu w firmie, która skorzystała z pomocy wypłacanej w ramach tzw. Tarczy 2.0.

Q&A z PAD ws. szczepień. Jak słyszymy, w poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w gali PKOL, a we wtorek odbędzie się Q&A w sprawie szczepień – kolejne z serii, po zeszłotygodniowym dotyczącym edukacji. W środę PAD spotka się z kardiochirurgami, a w czwartek odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Kościołów.

Sejmowa komisja o 14. emeryturze. We wtorek o 16:00 na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny odbędzie się I czytanie rządowego projektu ustawy o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów – w praktyce jest to 14. emerytura, która ma być wypłacona w listopadzie. II czytanie może odbyć się już na tegotygodniowym posiedzeniu Sejmu.

Początek kadencji Bidena. W środę odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia Joe Bidena na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Weźmie w nim udział wiceprezydent Mike Pence, z kolei Donald Trump zapowiedział już, że nie pojawi się na inauguracji.

Wybór RPO. Na dwudniowym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się w środę, ma dojść do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich – będzie to kolejna próba. Tym razem o stanowisko RPO ubiegają się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, Robert Gwiazdowski i Piotr Wawrzyk. Wcześniej – we wtorek o 16:00 – sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje wspomniane kandydatury.

Wideokonferencja Rady Europejskiej. W czwartek odbędzie się wideokonferencja członków Rady Europejskiej. Przywódcy UE omówią koordynację odpowiedzi na pandemię COVID-19, w tym rozpowszechnienie szczepionek na dużą skalę i wdrożenie wszystkich dostępnych instrumentów w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Można przypuszczać, że jednym z tematów będzie także zatrzymanie Aleksieja Nawalnego, a Polska wraz z krajami bałtyckimi będzie oczekiwać reakcji. – To kolejna próba zastraszenia demokratycznej opozycji w Rosji. Szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna. Poszanowanie praw obywatelskich stanowi podstawy demokracji. Apeluję do władz w Rosji o natychmiastowe uwolnienie zatrzymanego – napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Fot. 300POLITYKA