Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim unijny szczyt oraz posiedzenie Sejmu i rozpatrzenie wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec prezesa PiS. Ponadto planowana jest konferencja premiera i szefa MSWiA w trakcie której zostanie ogłoszone przekazanie 4,3 mld zł na Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, a na Zamku Królewskim odbędzie się organizowana przez Europejskich Konserwatystów debata o przyszłości UE z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.

*****

Strategia programu szczepień. – Przedstawimy do konsultacji strategię programu szczepień, w której również będziemy dyskutować, bardzo szeroko, z różnymi instytucjami, ze środowiskami medycznymi ale nie tylko, dalsze etapy szczepienia – zapowiedział Michał Dworczyk na konferencji prasowej w KPRM. Konferencja ma odbyć się we wtorek.

Konferencja PMM dot. Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. We wtorek odbędzie się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, w trakcie której zostanie ogłoszone przekazanie 4,3 mld zł na Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Następnie odbędą się konferencje prasowe wojewodów dotyczące wykorzystania tych funduszy. RFIL to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast. Źródłem finansowania projektu jest fundusz COVID-19, a wsparcie jest bezzwrotne. Środki z RFIL przeznaczone są na wsparcie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł.

Sejm o wotum nieufności wobec Kaczyńskiego. W środę wieczorem, najpewniej o 20:00, Sejm rozpatrzy wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Debata w tej sprawie potrwa prawdopodobnie do 21:00, a następnie odbędą się głosowania. Wcześniej w środę, o 11:45 wnioskiem zajmie się sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych.

PAD w Czechach. Jak słyszymy, w środę prezydent Andrzej Duda udaje się z krótka wizytą do Czech. W planie jest spotkanie z prezydentem Miloszem Zemanem, a tematem rozmowy będą kwestie bilateralne oraz współpraca w Unii Europejskiej.

“Ważne decyzje” w Orlenie. – Krótka regeneracja w Słowińskim Parku Narodowym przed kolejnym tygodniem zapowiadającym bardzo ważne decyzje w Grupie ORLEN – napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Szczyt UE. W czwartek i piątek przywódcy UE spotkają się w Brukseli, aby przeprowadzić dalsze dyskusje o koordynacji działań związanych z Covid-19, zmianie klimatu, bezpieczeństwie i stosunkach zewnętrznych. W piątek odbędzie się również szczyt strefy euro. RE ma podsumować obecną sytuację i omówić ogólne wysiłki na rzecz skoordynowanej reakcji na pandemię Covid-19, w tym prace dotyczące szczepionek i testowania oraz stopniowego znoszenia obostrzeń.

Debata o przyszłości UE z udziałem prezesa PiS. W piątek w Warszawie odbędzie się konferencja “UE 2.0. Program Przebudowy” organizowana w ramach kampanii EKR „Przyszłość Europy. Nowa nadzieja”. W planie jest m.in. dyskusja liderów politycznych z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Fot. KPRM