Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia Sejmu i Senatu, prace nad kolejną transzą pomocową, a także prezydenckie rozmowy z przewoźnikami oraz możliwe przedstawienie planu szczepień na koronawirusa. Ponadto PE znów zajmie się sytuacją w Polsce – tym razem chodzi o prawo aborcyjne.

******

Możliwe przedstawienie planu dot. szczepień. – Pracuje powołany przez premiera Morawieckiego roboczy zespół, który bardzo intensywnie te wszystkie szczegóły opisane przez ministra dopracowywuje i jestem przekonany, że w perspektywie kilku, najdalej kilkunastu dni będziemy gotowi do takiego precyzyjnego zaprezentowania całego procesu tej wielkiej operacji, bo to będzie wielka operacja, żeby w krótkim czasie każdy chętny obywatel mógł się zaszczepić – mówił Michał Dworczyk na konferencji prasowej w kończącym się tygodniu. Niewykluczone, że przedstawienie tego planu nastąpi już w najbliższych dniach.

Prace nad kolejną transzą pomocową. – Premier Morawiecki dał mi zielone światło, aby w przypadku tych branż, które nadal będą objęte obostrzeniami, czyli wspomnianego hotelarstwa albo turystyki albo gastronomii czy klubów fitness, pracować nad kolejną transzą pomocową. Od poniedziałku rozpoczynamy konsultacje – zapowiedział Jarosław Gowin w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Możliwy termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Jak słyszymy od przedstawicieli klubów parlamentarnych, tym razem nie został wyznaczony termin na zgłaszanie kandydatów na RPO – po tym, jak po raz drugi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie uzyskała większości w Sejmie. Niewykluczone, że procedura w najbliższych dniach zostanie uruchomiona po raz kolejny.

Kolejna rezolucja PE ws. Polski. W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat “prawa do aborcji w Polsce”. Dzień później, w czwartek, ma być głosowana rezolucja PE w tej sprawie. Według RMF FM, Europejska Partia Ludowa, do której należy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

Rozmowy PAD z przedstawicielami przewoźników. Jak słyszymy, na środę planowany jest dalszy ciąg prezydenckich rozmów z przedstawicielami przewoźników autokarowych, a także przedstawicielami firm leasingowych. Ponadto w środę odbędzie się Kapituła Orderu Orła Białego, a na czwartek planowane są nominacje sędziowskie. Niedziela to z kolei uroczystości związane z Dniem Chorążego.

Posiedzenie Senatu. W środę zbierze się Senat na jednodniowym posiedzeniu. W porządku obrad przede wszystkim mała nowelizacja ustawy COVID-owej dotycząca dodatku dla medyków. W praktyce chodzi o naprawienie błędu, który popełnił Sejm, przyjmując kilka tygodni temu poprawkę Senatu. Izba wyższa rozszerzyła krąg beneficjentów dodatków covidowych dla pracowników służby zdrowia.

Posiedzenie Sejmu. W piątek Sejm wznowi posiedzenie – będą to jednodniowe obrady. Posłowie mają zająć się przede wszystkim wspomnianymi poprawkami Senatu do ustawy COVID-owej dotyczącej dodatku dla medyków. Blok głosowań rozpocznie się o 16:30 i potrwa do 19:30.

Fot. KPRM