Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja. To zasady, które przyświecały nam w pracy nad planem „100 dni solidarności w walce z COVID”. Opracowaliśmy go po to, żeby w najbliższych tygodniach nasze życie i codzienne obowiązki były trochę bardziej przewidywalne. Robimy co w naszej mocy, aby nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego i jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną – mówi premier Mateusz Morawiecki w klipie, który 300POLITYKA publikuje jako pierwsza.

W spocie szef polskiego rządu omawia szczegóły zmian i luzowania obostrzeń, zaprezentowane dziś podczas konferencji prasowej. – Od 28 listopada aż do zakończenia świąt Bożego Narodzenia będą obowiązywały nowe zasady. W tym czasie zostaną otwarte sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Będziemy jednak monitorować stan przestrzegania zasad sanitarnych i od tego zależeć będzie funkcjonowanie handlu. Dla ograniczenia transmisji wirusa, zasięgając opinii epidemiologów, zdecydowaliśmy o organizacji przerwy w zajęciach szkolnych w jednym terminie dla całej Polski od 4 do 17 stycznia, bez możliwości organizacji wyjazdów na wypoczynek zimowy – mówi PMM.

Premier zapowiada także rekompensaty dla branży turystyki zimowej i zapewnia, że nikt nie zostanie pozostawiony bez wsparcia. – Przedsiębiorców, którzy działają w branży turystyki zimowej, zapewnimy rekompensaty i podobnie jak wiosną, nikogo nie zostawimy bez wsparcia. Krok po kroku, aż do chwili, gdy dostępne będą pierwsze dawki szczepionki przeciw wirusowi, będziemy starali się ograniczać liczbę zachorowań – mówi Morawiecki.

Znoszenie, ale także nakładanie obostrzeń będzie zależało od przestrzegania zasad sanitarnych, od liczby zachorowań oraz od wydolności systemu ochrony zdrowia. Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja. Tylko działając solidarnie, uda nam się wygrać z koronawirusem – kończy premier.