Nadchodzący tydzień w polityce to dalszy ciąg dyskusji o prawie aborcyjnym – w tym złożonym w Sejmie prezydenckim projekcie – a także o możliwych kolejnych obostrzeniach czy wręcz o lokalnych lockdownach, przynajmniej w większych miastach, co sugerował minister finansów.

Także w tym tygodniu kolejny raz zbiera się Sejm, w planie jest m.in. kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto w najbliższych dniach zakończy się izolacja prezydenta Dudy, a w USA odbędą się wybory prezydenckie.

*****

Zapowiadana publikacja wyroku TK. Najpóźniej w poniedziałek powinien zostać opublikowany wyrok TK ws. prawa aborcyjnego – termin 2 listopada jako najpóźniejsza data ogłoszenia ciągle widnieje na stronach RCL. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dochodzą jednak sygnały – mówiła o tym Jadwiga Emilewicz – że do publikacji wcale nie musi dojść już teraz. Tak czy inaczej, wszytko powinno rozstrzygnąć się w poniedziałek.

Rozmowy PMM z opozycją. W poniedziałek o 17:00 ma odbyć się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z opozycją, a także przedstawicielami Rady Medycznej przy premierze. Na 18:00 planowane jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z kolei na wtorek rano planowana jest wideokonferencja z prezydentami miast.

Koniec izolacji PAD. – Dobrze się czuję, tak jak pan powiedział, niestety przebywam w ścisłej izolacji, chociaż samopoczucie już mam dobre. Nie ukrywam, że po początkowym braku symptomów później pewne niewielkie symptomy koronawirusa miałem, miałem stan podgorączkowy, ale to już jest przeszłość. Od dwóch dni nie mam żadnego stanu podgorączkowego, ale do 2 listopada, do czasu kiedy mi będzie mi można zrobić, jestem w tej chwili wyłączony i muszę przebywać w ścisłej izolacji – mówił prezydent Andrzej Duda w Polsat News. Nasi rozmówcy podkreślają, że potem będzie musiał zostać wykonany kolejny test, a prezydent mógłby wrócić do “normalnego” trybu w okolicach czwartku.

Wybory prezydenckie w USA. 3 listopada – czyli wtorek – to oficjalny termin wyborów prezydenckich w USA, choć w niektórych stanach trwa wczesne głosowanie. Głównym kontrkandydatem starającego się o reelekcję prezydenta Donalda Trumpa jest Joe Biden.

Wybór RPO. W środę i czwartek zbiera się Sejm – to jedyne planowane posiedzenie w tym miesiącu. W porządku obrad m.in. kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która już raz, w ubiegłym tygodniu, nie zyskała większości w izbie niższej parlamentu.

Możliwe prace nad projektem PAD. Zgłoszony kilka dni temu przez prezydenta projekt dot. prawa aborcyjnego, przynajmniej w teorii, może być rozpatrzony na wspomnianym posiedzeniu Sejmu. Taki scenariusz – szybkiego terminu rozpatrzenia – sugerował premier Morawiecki. – Prezydent zaproponował ustawę, która w praktyczny sposób rozwiązuje te dylematy, wątpliwości które stawiane były w przestrzeni publicznej. Ustawę, którą jesteśmy gotowi bardzo szybko nie tylko poddać dyskusji, uzgodnić ją, ale bardzo szybko wdrożyć – mówił PMM na konferencji prasowej. Jak słyszymy, Jadwiga Emilewicz powołała zespół bioetyków i lekarzy, którzy mają pracować nad wypracowaniem zapisów.

Możliwe kolejne obostrzenia. – W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w ubiegłym tygodniu. Ponadto być może pod koniec nadchodzącego tygodnia rząd podejmie decyzję o ewentualnych nowych obostrzeniach.

Fot. Sejm