Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim formalne dokonanie zmian w składzie rządu, a także jedyne w tym miesiącu posiedzenie Sejmu, na którym zostanie rozpatrzony projekt ustawy budżetowej na 2021 rok. Posłowie będą też głosować na wyborem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

*****

Zmiany w rządzie. W poniedziałek o 15:00 prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Będzie to formalne zakończenie tego etapu rekonstrukcji rządu. Zgodnie z zapowiedziami polityków PiS, ostateczne zmiany zostaną przeprowadzone po znowelizowaniu ustawy o działach.

TK o dezubekizacji. W październiku odbędą się dwie rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Pierwsza odbędzie się we wtorek w pełnym składzie. Podmiotem inicjującym postępowanie jest Sąd Okręgowy w Warszawie Sekcja XIII Wydziału Ubezpieczeń Społecznych. Druga rozprawa odbędzie się w przyszłym tygodniu w 5-osobowym składzie.

Sejm o budżecie. W środę i czwartek odbędzie się jedyne w tym miesiącu posiedzenie izby niższej. W porządku obrad przede wszystkim I czytanie budżetu na 2021 rok, wraz z tzw. projektem ustawy budżetowej, a takżę II czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu, co oznacza, że Sejm zapewne przyjmie projekt nad tym posiedzeniu.

Sejm o wyborze RPO. Na wspomnianym posiedzeniu Sejmu dojdzie także do głosowania nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką na to stanowisko jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jeżeli ta kandydatura nie uzyska większości, proces wyboru rozpocznie się na nowo. Dodatkowo w poniedziałek zbierze się komisja sprawiedliwości, by ponownie zaopiniować tę kandydaturę.

Fot. Sejm