Nadchodzące dni w polityce to przede wszystkim dwudniowe posiedzenie Sejmu – prace nad nowelizacją tegorocznego budżetu, projektami o Funduszu Medycznym oraz znoszącym odpowiedzialność urzędników za działania w czasie epidemii czy prawdopodobnie projektem ustawy o ochronie zwierząt – a także kolejne spotkanie premiera Morawieckiego z opozycją oraz kolejne rozmowy w Zjednoczonej Prawicy, a także w największej partii opozycyjnej.

******

Spotkanie PMM z opozycją. W poniedziałek o 10:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi. – Chciałbym zaanonsować zaproszenie dla opozycji na przyszły tydzień, po to żeby znowu porozmawiać o Białorusi w obecnym stanie wydarzeń i cieszę się, że ta rozmowa z opozycją była konstruktywna, że przedstawiciele opozycji w ogromnej większości zgadzali się z naszymi działaniami, wspierali te działania. Myślę, że przynosi ona efekty, zarówno w PE, jak również na forum międzynarodowym – mówił PMM w Polskim Radiu.

Debata w PE nt. praworządności w Polsce. W Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad krytycznym raportem hiszpańskiego eurodeputowanego Lopeza Aguilara na temat stanu państwa prawa w Polsce. Debatę zaplanowano na poniedziałek na 17:30.

Przyjęcie listów uwierzytelniających od nowego ambasadora Niemiec. We wtorek prezydent Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena. Ponadto, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, tego dnia prezydent przyjmie też listy m.in. od nowej ambasador Wielkiej Brytanii.

Rozmowy w Zjednoczonej Prawicy. Na początku najbliższego tygodnia, najpewniej we wtorek, odbędzie się kolejna tura rozmów liderów Zjednoczonej Prawicy w sprawie nadchodzącej rekonstrukcji rządu, a także nowej umowy koalicyjnej oraz propozycji programowych na rozpoczynający się jesienny sezon polityczny.

Zarząd PO i posiedzenie klubu KO. Na wtorek odbędzie się posiedzenie zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej, a także posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Jednym z tematów mają być zmiany w funkcjonowaniu klubu, a także kwestia wyboru nowego przewodniczącego klubu – choć nie jest jasne, czy do głosowania dojdzie już na tym posiedzeniu.

Sejm o nowelizacji budżetu. Pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu rozpocznie się w środę o 10:00. W porządku obrad m.in. projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, dalsze prace nad projektem PiS znoszącym odpowiedzialność urzędników za działania w czasie epidemii czy powołanie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Obrady – zgodnie z obecnym harmonogramem – zakończą się w czwartek.

Sejm o ustawie o ochronie zwierząt. Jest możliwe, że na wspomnianym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o ochronie zwierząt – wskazują na to zapowiedzi przedstawicieli PiS, a także szybkie złożenie propozycji w Sejmie. W projekcie znajdują się w nim między innymi zapisy o zakazie prowadzenia ferm futrzarskich, ograniczenia związane z ubojem rytualnym, a także asystę funkcjonariuszy w trakcie interwencji organizacji pozarządowych.

Sejm o Funduszu Medycznym. We wtorek rano sejmowa podkomisja będzie kontynuować prace nad prezydenckim projektem ustawy o Funduszu Medycznym – tak, by wieczorem mogła zająć się nim sejmowa komisja zdrowia. Propozycja prezydenta najpewniej zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu – jest już zaplanowane II czytanie, a także posiedzenie sejmowej komisji w sprawie poprawek zgłoszonych w trakcie II czytania.

Fot. Sejm