Sztabowcy Rafała Trzaskowskiego budują kontrę do “Planu Dudy” obejmującego największe inwestycje, które jak CPK, miałyby generować setki a jak twierdził PiS w niedawnym spocie – milion nowych miejsc pracy. Z wewnętrznych badań sztabu KO przeprowadzonych przez Kantar, które opublikowały Fakty TVN wynika, że tylko 20% respondentów zgadza się z politykami obozu rządzącego i chce kilku dużych inwestycji centralnych i aż 67% chce więcej inwestycji lokalnych, co promuje Platforma. Sztabowcy Trzaskowskiego uważają, że spór o inwestycje jest dla nich wygodny, bo wyraźny sentyment większości badanych jest po stronie “lokalnej” narracji, z którą wyszedł kandydat KO. 

– PiS wpadł w pułapkę, podejmując oflagowany przez Rafała temat przekazania środków z gigantycznych inwestycji w molochy na rzecz mniejszych inwestycji, które będą bliżej potrzeb lokalnych społeczności i uznał, że to dla nich polityczne złote runo, a tak nie jest. Badania potwierdzają naszą pierwotną intuicję, że ludzie widzą, że nie powstała za tych rządów żadna duża inwestycja i nie wierzą w pompowanie pieniędzy w te molochy-widma – mówi nam jeden z kluczowych sztabowców Rafała Trzaskowskiego.

Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Michał Gramatyka i inni posłowie KO z najbliższego zaplecza Rafała Trzaskowskiego, opublikują na swoich kontach w serwisach społecznościowych klipy pokazujące miejsca, które w 2015 były tłem dla opowieści polityków idącego wówczas po władzę PiS o “Polsce w ruinie” i “zwijaniu państwa”. Chcą w ten sposób wywołać lawinę retweetów i publikowania dalej filmików, które mogą budzić zainteresowanie lokalnych społeczności. 

To właśnie tutaj Beata Szydło w lipcu 2015 roku obiecała, że dworzec w Kłobucku się zmieni – mówi Cezary Tomczyk w pierwszym, opublikowanym kilka dni temu spocie. 

“Takie miejsca właśnie jak Kłobuck, jak ta Polska powiatowa, staną się centrami, w których ludzie będą chcieli żyć” – w klipie pokazana jest archiwalna wypowiedź Szydło z konferencji prasowej na kłobuckim dworcu-widmo w 2015.

– Nie wydaję się, że z tego miejsca ma odjechać jakikolwiek pociąg. Wszystko zamknięte na kłódkę. Niestety tak wygląda program Andrzeja Dudy, jaki podpisał na peronie w Końskich. To drwina z obietnic, każdy może wyciągnąć sobie wnioski. Symbolem tego jest ten zaklejony zegar – mówi Tomczyk.

– Wierzę że przyjdzie taki czas, że na ten dworzec przyjadą z kolonii dzieci – mówiła w lipcu 2015 Beata Szydło.

– Przed wyborami 2015 r. Andrzej Duda obiecywał – mówi Agnieszka Pomaska, która jest narratorem klipu o Tczewie: “Każdy wie, że powiat nie jest tej inwestycji w stanie zorganizować sam, to rola władz centralnych”.

– Dziś mówimy sprawdzam: Andrzej Duda mówi, że z mostem nie ma nic wspólnego i nie ma na to żadnego wpływu – stwierdza Pomaska pokazując odpowiedź jaką lokalni aktywiści miejscy z Tczewa uzyskali z Kancelarii Prezydenta w maju tego roku na pytanie o losy obietnicy Dudy.

– To tutaj w 2015 kandydat Andrzej Duda obiecał, że nie zlikwiduje żadnej śląskiej kopalni, że przyszłością przemysłu wydobywczego jest modernizacja, nie likwidacja – mówi Michał Gramatyka, śląski poseł PO i współpracownik Borysa Budki.

– Katowice, KWK Wieczorek, historia kopalni sięga XIX wieku a pozostaną po niej tylko ujmujące swoim pięknem osiedla górnicze: Giszowiec i Nikiszowiec – mówi Gramatyka i wymienia kolejne zamknięte kopalnie: KWK Krupiński, KWK Bobrek w Piekarach, gdzie pracowało 3 tys. górników a ostatnia tona wyjechała w styczniu tego roku.

– To jest kwestia przyszłości polskiej gospodarki. Przemysł trzeba modernizować a nie likwidować – w klipie kolejna wypowiedź Andrzeja Dudy z 2015.

– Pytam ile są warte pańskie puste obietnice panie prezydencie Duda – kończy Gramatyka. 

– Za moimi plecami znajduje się pole a na tym polu wynagrodzenie zarządu CPK. Wtedy, kiedy Polacy tracili pracę, 10 kwietnia 2020 roku, kiedy byliśmy zamknięci i rząd zalecał nam pozostawanie w domu, kiedy pracodawcy byli zmuszeni do zwalniania, Rada nadzorcza CPK zatrudniła piątego członka zarządu, każdy z nich zarabia po 44 tysiące – w kolejnym z serii spotów mówi Konrad Frysztak, radomski poseł PO.

– Na łące za mną nie ma nic i nic nie będzie. Przez 5 lat sprawowania rządów PiS nie zaczęło i nie skończyło żadnej inwestycji, której byłoby autorem –  mówi Frysztak.

Kolejny spot dotyczy dramatycznej sytuacji w stadninie koni w Janowie, który obrazuje wewnętrzna notatka Ministerstwa Rolnictwa o niedożywieniu koni, ich chorobach i brudzie.