W praktyce to oznacza, że ma zastosowanie artykuł 289 § 2 Kodeksu wyborczego i marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów, który powinien przypaść w terminie 60 dni od dnia zarządzenia marszałka Sejmu – stwierdził przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w rozmowie z TVN24. Jak dodał:

„Nie, nie zostanie sporządzone [sprawozdanie PKW, które miałoby trafić do SN]. PKW przyjęła formułę iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja jak przy braku kandydatów i przy jednym ewentualnie kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów. Natomiast koncepcja ewentualnie kwestii sprawozdania i ustalenia zerowego wyniku protokołu nie spotkała się z aprobatą ze strony członków PKW, dlatego że nie nastąpił akt głosowania. Tym samym obwodowe komisje wyborcze nie mogły przekazać protokołów z głosowania okręgowej komisji wyborczej, a następnie okręgowe komisje oczywiście nie przekazały protokółów PKW”

W tej chwili trudno przesądzać [czy to będą wybory od początku dla wszystkich kandydatów]. To kwestia władzy ustawodawczej, jak określi zasady nowych wyborów, dlatego że trzeba zwrócić uwagę, iż w dalszym ciągu obowiązuje artykuł 102 ustawy COVID-owej, który pozbawiał pewnych kompetencji PKW, m.in. w zakresie ustalania i druku kart do głosowania – zaznaczył.