Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim senackie prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym i – co ważniejsze – decyzja Sejmu w tej sprawie. W praktyce w ciągu najbliższych dni dowiemy się, w jaki sposób zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie i kiedy się odbędą.

Ten tydzień to także kolejny etap odmrażania gospodarki, debata prezydencka organizowana przez TVP, a także Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego w sprawie kandydatów na I prezesa SN oraz przedstawienie przez Platformę Obywatelską nowej inicjatywy dot. kryzysu gospodarczego.

Ponadto, jak twierdzą informatorzy 300POLITYKI, w nadchodzącym tygodniu prezydent Duda ma podpisać umowę z “Solidarnością”, Szymon Hołownia odsłoni w centrum Warszawy mural wyborczy, a Krzysztof Bosak zaprezentuje plan gospodarczy.

*****

Kolejny etap odmrożania gospodarki. W poniedziałek rozpocznie się drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem w Polsce. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Ponadto zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Nowa inicjatywa PO dot. kryzysu gospodarczego. Jak mówią rozmówcy 300POLITYKI, w poniedziałek odbędzie się ważna konferencja prasowa Borysa Budki, w trakcie której przewodniczący Platformy przedstawi nową propozycję dot. kryzysu gospodarczego. Ponadto, jak słyszymy, w poniedziałek o 9:00 ma odbyć się wizyta parlamentarzystów PO w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Mural Hołowni, gospodarczy plan Bosaka, WKK o obietnicach PAD. W poniedziałek o 12:00 ubiegający się o urząd prezydenta Szymon Hołownia odsłoni w centrum Warszawy mural wyborczy. Jego sztabowcy podkreślają w rozmowie z 300POLITYKĄ, że to pierwszy mural w historii kampanii wyborczych w Polsce. Sztabowcy Władysława Kosiniak-Kamysza zapowiadają z kolei, że będą dalej punktować Andrzeja Dudę za niespełnione obietnice. Kandydata PSL ma też poprzeć „kilka ciekawych osób”.

Podpisanie nowej umowy PAD z Solidarnością. Jak słyszymy nieoficjalnie, we wtorek prezydent Andrzej Duda ma podpisać nową umowę z “Solidarnością”. Podobną umowę ówczesny kandydat PiS na prezydenta podpisał w 2015 roku – wtedy ten ruch był interpretowany jako jeden z motorów zwycięstwa. Ponadto w poniedziałek, w dniu Święta Straży, odbędą się nominacje generalskie, jest także plan, by głowa państwa odwiedził Biebrzański Park Narodowy.

Senat o głosowaniu korespondencyjnym. We wtorek o 11:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu. W porządku obrad tylko dwa punkty, w tym ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 roku, czyli tzw. ustawa o głosowaniu korespondencyjnym. Decyzja w tej sprawie, jak można przypuszczać, będzie podjęta drugiego dnia obrad, w środę. Wcześniej, w poniedziałek o 11:00 senackie komisje mają kontynuować prace nad ustawą.

Sejm o kolejnej rządowej ustawie. Posłowie wznowią obrady we wtorek o 15:00 – wtedy ma odbyć się I czytanie rządowego projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19. Z harmonogramu wynika, że Sejm ma przyjąć propozycję na jednym posiedzeniu – II czytanie zaplanowane jest na środę na 9:00.

Debata TVP. W środę o 20:30 na antenie TVP1 odbędzie się przedwyborcza debata kandydatów na prezydenta. Poprowadzi ją Michał Adamczyk, a dyskusja potrwa w sumie 60 minut.

Szczyt RE plus Bałkany Zachodnie. W środę o 16:30 odbędzie się kolejny szczyt Rady Europejskiej – w formie wideokonferencji – z krajami Bałkanów Zachodnich.

Sejm o głosowaniu korespondencyjnym. Blok głosowań, w trakcie którego Sejm ma zająć się poprawkami Senatu do ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, bądź też wnioskiem o odrzucenie ustawy w całości, zaplanowany jest na środę między 16:00 a 18:00, ale jeżeli Senat do tego czasu nie zajmie stanowiska, kolejny blok odbędzie się w czwartek o 10:00.

Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego. – Na 8 maja zwołam Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego w celu wyłonienia kandydatów na nowego I prezesa tego sądu – zapowiedział sędzia Kamil Zaradkiewicz w Polsat News. – To zgromadzenie przewidziane na zasadach ogólnych, zwykłych. Przy czym oczywiście z zapewnieniem wszystkich koniecznych środków ostrożności – zaznaczył p.o. I prezesa SN.

Możliwe wybory prezydenckie. W teorii w niedzielę powinna odbyć się I tura wyborów prezydenckich. Nie jest to jednak pewne, bo wspomniana ustawa o głosowaniu korespondencyjnym umożliwia zmianę terminu wyborów – tak, by zmieścić się w konstytucyjnych ramach, czyli do 23 maja – a w ostatnich dniach dochodzą informacje, że PiS chce przenieść głosowanie na 17 bądź właśnie 23 maja. Ten ostatni termin wypada co prawda w sobotę, ale partia rządząca tak zmieniła prawo, by wybory mogły odbyć się w innym dniu niż niedziela.

Fot. Facebook Szymona Hołowni