Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim przedstawienie przez rząd tzw. harmonogramu uwalniania gospodarki, a także posiedzenia Sejmu i Senatu. Izba wyższa parlamentu zajmie się ustawami dot. koronawirusa, a izba niższa – pięcioma obywatelskimi projektami ustaw, zakładającymi m.in. zaostrzenie prawa aborcyjnego czy wprowadzenie tzw. prawa Anty-447.

W praktyce to ostatni możliwy termin (bez zwoływania dodatkowych posiedzeń), bo zgodnie z prawem, w przypadku projektów zgłoszonych przez obywateli w poprzedniej kadencji, I czytanie odbywa się w nowej kadencji nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia, a więc termin upływa 12 maja.

*****

Sejm o projektach obywatelskich. Na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu Sejm zajmie się 5 obywatelskimi projektami – zakładającymi zaostrzenie prawa aborcyjnego, tzw. Anty-447, wprowadzenia możliwości do wykonywania polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych czy “zapewnienia prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją” oraz zmiany finansowania wynagrodzeń nauczycielskich z formuły subwencji oświatowej na dotację celową.

Senat o specustawach. W środę rozpoczyna się także posiedzenie Senatu. W porządku obrad ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku, a także ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Senatorowie na tym posiedzeniu nie zajmą się ustawą dot. głosowania korespondencyjnego – izba wyższa wykorzysta zapewne prawie do maksimum termin 30 dni na rozpatrzenie propozycji PiS.

Harmonogram uwalniania gospodarki. Zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego, po świętach ma zostać przedstawiony tzw. harmonogram uwalniania gospodarki. – Jeśli chodzi o harmonogram realizacji działań dotyczących zwiększenia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, to przedstawimy go po świętach, ponieważ on cały czas jest opracowywany, są analizowane pewne propozycje, które zaproponowali przedsiębiorcy, ale także ze strony pracowników mamy różne propozycje. Chcemy, żeby odbywało się to w sposób bezpieczny, możliwie maksymalnie bezpieczny z punktu widzenia rozprzestrzeniania się wirusa – mówił szef rządu na konferencji prasowej.

Fot. Kancelaria Sejmu