„To on ogłosi swoją decyzję. Myślę, że stanie się to niebawem, ale nie lada dzień. Do końca wiosny na pewno” – mówił Władysław Stasiak, szef kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w wywiadzie dla Faktu, 31 marca 2010. Dziesięć dni później Prezydent już nie żył.

Jak wyglądał – według oficjalnych komunikatów Kancelarii – ostatni tydzień życia Prezydenta Rzeczpospolitej i Pierwszej Damy.

Wielki Piątek, 2 kwietnia 2010

Kilka tysięcy osób przeszło w piątek wieczorem w drodze krzyżowej ulicami Warszawy. Dołączył do nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak. Tym razem Wielki Piątek przypadł w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, droga krzyżowa nawiązywała do papieskiego nauczania. Droga krzyżowa przeszła przez Krakowskie Przedmieście, a okolice Placu Piłsudskiego pełne były zapalonych zniczy. Dokladnie to samo miejsce będzie wyglądało łudząco podobnie za 8 dni.

W wywiadzie dla Faktu tego dnia Prezydent wspominał Jana Pawła II w piątą rocznicę jego śmierci:  „Gdy dowiedziałem się o Jego śmierci, zarządziłem włączenie w całym mieście syren. Pamiętam spontaniczną reakcję warszawiaków, olbrzymi rząd świec w Al. Jana Pawła II, na pl. Piłsudskiego i wielu, wielu innych miejscach związanych z pielgrzymkami Ojca Świętego. Do głębi poruszyło mnie zdjęcie w jednej z gazet przedstawiające pusty jeszcze pl. Piłsudskiego przed mszą za Duszę Papieża, na którym modlił się samotnie młody człowiek. Przyszedł się pomodlić, ponieważ nie mógł uczestniczyć we mszy. Poleciłem moim współpracownikom odnaleźć go i zaprosiłem do udziału w delegacji Warszawiaków, która udawała się na uroczystości pogrzebowe do Rzymu.”

Również w ten piątek, prezydent Lech Kaczyński, realizując konstytucyjną procedurę, zwrócił się do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o wyrażenie opinii w sprawie wyroku TK o zmianie ustawy o partiach politycznych.  Po zasięgnięciu opinii Marszałka Sejmu, Prezydent Rzeczypospolitej podpisze ustawę z pominięciem przepisu uznanego za niezgodny z Konstytucją albo zwróci ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności.

Dzień wcześniej, 1 kwietnia, PLK podpisał 11 ustaw oraz zaakceptował zastępców Prokuratora Generalnego i przesłał decyzje do kontasygnaty PDT.

Sobota, 3 kwietnia 2010

Życzenia Wielkanocne od Pary Prezydenckiej:

„Niech w tym wyjątkowym czasie w polskich domach zagości radość i pokój. Niech Rzeczpospolita i jej obywatele doświadczą wszelkiego dobra i pomyślności. Niech ten szczególny moment w roku, kiedy symbolicznie odradza się życie, a przyroda budzi się z zimowego uśpienia, przyniesie także nowy początek wszystkim naszym zamierzeniom, doda otuchy i nadziei.
Życzymy Państwu pięknych, szczęśliwych, rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką”

Środa, 7 kwietnia 2010

7 kwietnia 2010 roku na zaproszenie Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza Maria Kaczyńska wysłuchała uroczystego koncertu w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Prezydent Lech Kaczyński nadał, za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej gen. Davidowi Petraeusowi – dowódcy United States Central Command, głównodowodzącemu Wielonarodowych Sił w Iraku w 2007 r. Generał odebrał również z rąk Prezydenta Gwiazdę Iraku nadaną za współdziałanie z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Zdaniem prezydenta Petraeus pokazał, że „wiedza, mądrze stworzona doktryna mogą być skuteczne nie tylko jako błyskotliwe konstrukcje intelektualne, ale także w rzeczywistości”. Polska brała udział w wojnie irackiej dość długo, choć nie tak długo jak bym chciał, Polska bierze udział w operacji w Afganistanie i chciałbym, żeby był to udział jak najbardziej skuteczny – dodał prezydent. Przypomniał, że popiera zwiększenie polskiego kontyngentu i podjął stosowną decyzję na wniosek rządu. Zapewnił, że na Polskę można liczyć jako sojusznika NATO i Stanów Zjednoczonych.

Lech Kaczyński powiedział, że chciałby świata, w którym niepodzielnie panuje pokój. – Ale wątpię, żeby było to doświadczenie mojego pokolenia – zastrzegł prezydent.

Tego samego dnia w wywiadzie dla PAP minister Stasiak powiedział: „Dobrze, że w Katyniu był pan premier Putin, był pan premier Tusk, że złożyli hołd ofiarom Katynia. Mówi się o wejściu na drogę pojednania – to ważne, by tą drogą podążać. Ale ważne jest i to, by na tej drodze były czytelne, wyraziste znaki, czyli np. archiwa, badania, ujawnienie materiałów dotyczących umorzonego śledztwa.”

Czwartek 8 kwietnia 2010

Na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Lech Kaczyński przyleciał w czwartek z kilkugodzinną wizytą roboczą do Wilna. Czwartkowe spotkanie to kontynuacja rozmów rozpoczętych w trakcie ostatniej wizyty w marcu tego roku, podczas uroczystości 20. Rocznicy Niepodległości Litwy. – Chciałbym podkreślić, że jestem zwolennikiem bardzo bliskiej współpracy naszych krajów. Jestem przekonany, że leży ona w naszym wspólnym interesie, a także w interesie całego regionu – mówił Lech Kaczyński na konferencji prasowej po spotkaniu. Dodał, że rozmawiano m.in. o sprawach związanych z energetyką, rafinerią w Możejkach, a także współpracy z Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Maria Kaczyńska uczestniczyła w pierwszym posiedzeniu Rady Programowej Radia IN, pierwszego, internetowego radia w Polsce prowadzonego przez osoby niepełnosprawne.

W wywiadzie dla Konrada Piaseckiego w RMF Władysław Stasiak tego dnia mówił o efektach wizyty Donalda Tuska i Władimira Putina w Katyniu: „Dobrze, że pan premier Putin był w Katyniu, bo każdy hołd oddany ofiarom Katynia się liczy. Natomiast przełom? Na pewno nie przełom”

Piątek, 9 kwietnia 2010

Prezydenci USA Barack Obama i Rosji Dmitrij Miedwiediew na czwartkowym spotkaniu w Pradze podpisali układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. Szef BBN Aleksander Szczygło, który był „Gościem Radia Zet” tak skomentował to wydarzenie:

– Myślę, że dla nas najważniejsze jest to, żeby za tym porozumieniem nie szło nic, co by obniżało i nasze bezpieczeństwo i pozycję tej Europy, tej części Europy w relacjach, zarówno w ramach NATO, jak i ze Stanami Zjednoczonymi.

Na briefingu prezydenccy ministrowie informowali o wizycie w Katyniu, która miała się odbyć następnego dnia:

„Według szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka to bardzo ważna wizyta nie tylko dla Lecha Kaczyńskiego, ale dla nas wszystkich. – Jej wymiar symboliczny jest bardzo ważny dla Polski, dla Polaków, dla naszej tożsamości – powiedział minister Stasiak.

– Prezydent poprzez uczestnictwo w uroczystościach w Katyniu zamierza oddać hołd polskim oficerom i jeńcom wojennym zamordowanym przez sowiecki reżim komunistyczny, jak również przypomnieć o tej tragedii światu – zaznaczył minister Mariusz Handzlik.

Powrót prezydenta do kraju planowany jest na sobotni wieczór.” (PAP)

W piątek 9 kwietnia Maria Kaczyńska spotkała się z Polakami ze Wschodu, którzy dzięki akcji „Wielkanoc w Polsce” zorganizowanej przez lubelskie Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” spędzali Święta Wielkanocne w Polsce. Polacy z Rosji, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy w czasie Świąt byli przyjmowani przez rodziny w Lublinie i okolicach.

Sobota, 10 kwietnia 2010

Na stronie Prezydent.pl:

„10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Małżonka Prezydenta Maria Kaczyńska oraz członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie!

…przeleciał ptak przepływa obłok

upada liść kiełkuje ślaz

i cisza jest na wysokościach

i dymi mgłą smoleński las…”

Zbigniew Herbert „Guziki”

Na podstawie archiwum strony prezydent.pl oraz ogólnodostępnego PAP, zdjęcia pochodzą ze źródeł Kancelarii Prezydenta RP. Tekst opublikowaliśmy po raz pierwszy 5 kwietnia 2012.