Posiedzenie RBN. Na poniedziałek na 12:00 prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po posiedzeniu, odbywającym się w formie wideokonferencji, planowana jest wypowiedź prezydenta. Tematem spotkania ma być przede wszystkim tarcza antykryzysowa. – Z uwagi na rangę tego aktu prawnego zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W poniedziałek do przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu dołączą liderzy ugrupowań parlamentarnych. Omówimy razem szczegóły tego ważnego projektu – wokół którego musi się zawiązać porozumienie wszystkich sił politycznych – mówił PAD w orędziu.

Prace nad tarczą antykryzysową. Nadchodzący tydzień to dalsze prace nad przedstawioną przez rząd tzw. tarczą antykryzysową. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju, w poniedziałek ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w tej sprawie, a następnie projektem zajmie się rząd. Michał Dworczyk zapowiedział już, że przyjęcie tych rozwiązań nastąpi w trybie obiegowym, tak aby nie musiała zbierać się “stacjonarna” Rada Ministrów.

Posiedzenie Sejmu. Marcowe posiedzenie Sejmu pierwotnie było planowane na środę i czwartek, ale dochodzą sygnały, że ostatecznie posłowie zbiorą się w piątek – o tym terminie wspominał m.in. Włodzimierz Czarzasty. Posiedzenie to konieczność, by przyjąć wspomnianą tarczę antykryzysową. We wtorek ponownie ma zebrać się prezydium, by ostatecznie zdecydować o formule. – Będziemy dalej na ten temat rozmawiali we wtorek i wtedy przedstawimy wszystkim jakie rozwiązanie przyjęliśmy. Ale była na prezydium dobra rozmowa, dobra dyskusja, bo wszyscy szukamy porozumienia i mądrego i bezpiecznego rozwiązania – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska na briefingu w Sejmie.

Szczyt UE w formie wideokonferencji. W czwartek odbędzie się szczyt UE w formie wideokonferencji, o czym poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Tematem rozmowy będzie sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. – Będę przewodniczył trzeciej konferencji wideo w czwartek, 26 marca z udziałem członków Rady Europejskiej w celu kontynuowania naszych działań dotyczących koronawirusa. Będziemy nadal podejmować zdecydowane działania w odpowiedzi na rozwój wydarzeń i walczyć z kryzysem – napisał na Twitterze Michel.

Termin na rejestrację kandydatów na prezydenta. 26 marca o 24:00 – czyli w najbliższy czwartek – upływa termin na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta w celu zarejestrowania. W praktyce po tym terminie dowiemy się, ilu kandydatom udało się zebrać wymagane 100 tysięcy podpisów.

Wyrok TSUE ws. modelu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce. W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie “modelu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów” w Polsce, o czym w ubiegłym tygodniu poinformowały służby prasowe TSUE. Chodzi o pytania skierowane do Luksemburga przez Sądy Okręgowe w Łodzi i Warszawie.

Aktualizacja ratingu przez Fitch. Fitch, jedna z trzech największych agencji, zaplanowała potencjalne daty przeglądu ratingu Polski – pierwszy ma odbyć się 27 marca, czyli w najbliższy piątek.

Fot. Sejm