– Wojsko nie wkroczy na ulice, nie ma takich planów, Warszawa nie zostanie zamknięta, ale rzeczywiście podstawową bronią z wirusem jest to żebyśmy nie ruszali się, żebyśmy nie przemieszczali się między różnymi miejscami. Jak najwięcej siedzieć w domu – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z jednym z najpopularniejszym z polskich youtuberów.

W przypadku wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych, to zgodnie z zapisami Konstytucji wybory się nie odbywają i są przesuwane o co najmniej 90 dni [po jego ustąpieniu – dop. red]. I do tego czasu organy pochodzące z wyboru pełnią funkcję, ale to jest stan czysto teoretyczny. Na moment obecny nie ma takiej konieczności. Zakładamy, że wybory się odbędą i chciałbym wierzyć, że sytuacja w kwietniu będzie lepsza i wtedy będziemy podejmowali decyzje – mówi premier na pytanie Blowka.

Sztab KPRM zdecydował na upowszechnienie podstawowych informacji, prostujących zalew fake newsów poprzez rozmowę premiera z jednym najpopularniejszych youtuberów. Blowek jest uznawany za jednego z najpopularniejszych w Polsce.Na swoim głównym kanale Blowek posiada 4,34 mln subskrybcji oraz 815 mln wyświetleń, a na swoim drugim kanale minecraftblowek posiada 198 tys. subskrybcji i 4,3 mln wyświetleń. Dodatkowo, ma ponad 1,5 followersów na Instagramie.

PMM o rozmowie z von der Leyen: Chcemy żeby przynajmniej w części kompensowane zostały straty przedsiębiorców, żeby ta nasza gospodarka na cztery łapy spadła, bo ludzie są najważniejsi 

– Parę godzin temu rozmawiałem o pieniądzach z Funduszu spójności i chcemy, żeby te środki zostały były przekierowane na walkę z koronawirusem, np. ludzie w niektórych miejscach nie mogą pracować, przecież zamknęliśmy restauracje, bary i chcemy żeby przynajmniej w części kompensowane zostały ich straty finansowane – mówi premier.

– Chcemy jak najbardziej zamortyzować, żeby ta nasza gospodarka na cztery łapy spadła, bo ludzie są najważniejsi – dodaje Morawiecki.

PMM mówi o ograniczaniu mobilności i kolejnych krokach

– Czy kolejne działania zostaną podjęte? Prawdopodobnie tak. Widzimy, że największe sukcesy odnoszą te kraje, które ograniczyły ruch do niezbędnego minimum, czyli tylko wyjście do pracy, tam gdzie trzeba, wyjście do sklepu, też tam gdzie trzeba – dodaje premier.

– We Włoszech ogranicza się mocno ruch wewnątrz kraju. My zdecydowaliśmy, że ze względu na małe zainteresowanie nie warto, żeby samoloty wewnątrz kraju latały. Samolot zresztą, nie wiem czy wiesz, jest taką puszką wentylacyjną, która powoduje, że jak jedna osoba jest chora na koronawirusa, to bardzo łatwo jest to rozprzestrzenić na wszystkich pasażerów, więc ten ruch wewnątrzkrajowy będziemy chcieli wyłączyć. Zresztą i tak nie ma zbyt wielu chętnych – mówi premier.

– Zachęcam do ograniczenia wyjazdów do minimum – mówi Morawiecki.

PMM o tym, że w każdej sytuacji sklepy spożywcze postaną otwarte

– Sklepy spożywcze są niezbędne do życia codziennego – mówi premier: – To bardzo ważne, by sklepy były otwarte.

W ciągu pierwszej godziny od publikacji filmu z premierem obejrzało go na samym Youtube prawie 100 tys. osób.