Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim posiedzenia parlamentu – najpierw Senatu, a później Sejmu i możliwe rozpatrzenie zgłoszonego przez PiS tzw. projektu ustawy o dyscyplinowaniu sędziów. Izba niższa wznowi obrady w czwartek. Senat z kolei zajmie się m.in. finansowaniem 13. emerytury a także podwyższeniem akcyzy na

Donald Tusk wraz z początkiem tygodnia ruszy w Polskę na spotkania autorskie, w związku z premierą swojej książki “Szczerze”. Przewodniczący EPP w najbliższych dniach odwiedzi Poznań, Wrocław i Gdańsk. Prezydent Andrzej Duda w tym tygodniu ma z kolei w planie wizytę m.in. na obchodach 49. rocznicy Grudnia 70’ w Szczecinie.

*****

Posiedzenie Rady Rodziny. W poniedziałek o 11:00 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Rodziny. Wypowiedź szefa rządu dla mediów zaplanowano na 12:30.

Konferencje Lewicy i Inicjatywy Polskiej. W poniedziałek o 9:00 na konferencji prasowej w Sejmie Inicjatywa Polska odniesie się do kandydatury Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta Polski. Z kolei w poniedziałek o 10:30 w Senacie odbędzie się konferencja pt. “Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Ocena skutków, możliwości zmiany”. Podczas konferencji głos zabiorą Andrzej Rozenek, Adam Bodnar, Włodzimierz Czarzasty i Michał Kamiński. O 14:15 odbędzie się konferencja prasowa.

Plan PAD. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę rozpoczęcia Bitwy o Ardeny w Bastogne w Królestwie Belgii oraz w Hamm w Wielkim Księstwie Luksemburga. We wtorek PAD weźmie udział w obchodach 49. rocznicy Grudnia 70’ w Szczecinie, a następnie, już w Warszawie, spotka się z żołnierzami.

Senacka komisja o podatku od sprzedaży i nowelizacji ustawy okołobudżetowej. W poniedziałek o 12:00 senacka komisja budżetu i finansów publicznych rozpatrzy dwie ustawy, które Sejm przyjął kilka dni temu. To nowelizacja ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej – chodzi o ponowne zawieszenie jego stosowania, a także nowelizacja tegorocznej ustawy okołobudżetowej. Wnioskodawcom zależy na czasie, by ustawy weszły w życie w pierwszym przypadku 1 stycznia, w drugim – z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale jeszcze w tym roku.

Spotkania autorskie z Tuskiem. W poniedziałek o 18:00 w Poznaniu odbędzie się spotkanie autorskie z byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczącym EPP Donaldem Tuskiem. Kolejne spotkania z byłym polskim premierem odbędą się we wtorek o 18:00 we Wrocławiu oraz w środę w Gdańsku o 17:00.

Senat o finansowaniu 13. emerytury i podwyżce akcyzy. We wtorek i w środę odbędzie się drugie posiedzenie izby wyższej tej kadencji. Senatorowie rozpatrzą przede wszystkim ustawy dot. Funduszu Solidarnościowego – w praktyce chodzi o finansowanie 13. emerytury – a także podniesienia akcyzy na używki. Podczas posiedzenia nastąpi także wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Sejmowa komisja o uchwałach ws. Tokarczuk. W środę o 13:30 na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu odbędą się I czytania dwóch projektów uchwał w sprawie wyrażenia uznania dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk – jeden przedstawi Tomasz Zimoch, drugi Joanna Scheuring-Wielgus.

Sejm o ustawie dyscyplinującej sędziów. Zgłoszonego przez PiS projektu tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów nie ma jeszcze w harmonogramie obrad, ale jest bardzo prawdopodobne, że zostanie on przegłosowany w ekspresowym tempie w trakcie czwartkowego i piątkowego posiedzenia Sejmu.

Wybór sędziego TK. W piątek rano Sejm ma wybrać Rafała Wojciechowskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w miejsce Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, której kadencja upływa 5 stycznia.

Sejmowa komisja o działaniach służb wobec Banasia. W piątek o 13:00 sejmowa komisja ds. służb specjalnych rozpatrzy i zaopiniuje wniosek klubu PO-KO o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu “informacji Ministra Koordynatora Służb Specjalnych – Mariusza Kamińskiego na temat nieprawidłowości w działaniach służb specjalnych podejmowanych wobec pana Mariana Banasia (obecnie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli) od 2015 r. do chwili obecnej”.

Fot. Sejm