Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg sprawy Mariana Banasia – możliwa rezygnacja, a jeżeli nie, to przedstawienie przez PiS projektu zmian prawnych. Senackie komisje zajmą się m.n. Funduszem Solidarnościowym, czyli w praktyce finansowaniem 13. emerytury, a także podniesieniem akcyzy na używki. Inne tematy to wizyta Angeli Merkel i Mateusza Morawieckiego w Auschwitz, a także udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu przywódców NATO w Londynie.

*****

PMM na COP25. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Szczycie Klimatycznym COP25 w Madrycie. O 9:00 szef polskiego rządu weźmie udział w spotkaniu europejskich liderów, a o 10:30 – w ceremonii oficjalnego otwarcia szczytu. Na 11:30 zaplanowano sesję roboczą szefów państw i rządów.

Ogłoszenie nazwiska nowego ministra sportu. Według rozmówców 300POLITYKI zbliżonych do rządu, w najbliższym tygodniu ma zostać ogłoszone nazwisko nowego ministra sportu. Prawdopodobnie, jak słyszymy, ogłoszenie nowej minister (będzie to kobieta) nastąpi w mediach społecznościowych premiera.

Możliwa rezygnacja Banasia. Na razie nie potwierdziły się informacje o rezygnacji Mariana Banasia, ale politycy PiS dają do zrozumienia, że prezes NIK ma czas do początku przyszłego tygodnia, a jeżeli nie, to będzie wdrożony plan B, czyli nowelizacja ustawy o NIK, co wprost zapowiedziała marszałek Elżbieta Witek. Szczegóły zmian mają być znane na początku tygodnia. Gdyby Banaś jednak zrezygnował, musiałby go odwołać parlament.

Początek kadencji sędziów TK. Z wtorku na środę upływa kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na ich miejsca zostali wybrani przez Sejm kandydaci PiS: Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Jakub Stelina, więc można założyć, że za kilka dni prezydent Duda przyjmie od nich ślubowania.

Senackie komisje o Funduszu Solidarnościowym i podwyżce akcyzy. We wtorek o 11:00 senacka komisja rozpatrzy nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (chodzi o finansowanie 13. emerytury). Godzinę później, o 12:00 komisja budżetu i finansów publicznych rozpatrzy ustawę zakładającą podniesienie akcyzy na używki, a następnie także wspomnianą ustawę dot. 13 emerytury. Senat propozycjami PiS zajmie się na posiedzeniu 17-18 grudnia.

Powołanie szefa Kancelarii Senatu. We wtorek o 12:00 senacka komisja spraw zagranicznych i Unii Europejskiej zajmie się ”skutkami wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 19 listopada dla polskiego porządku prawnego”. O 13:15 senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich wyrazi opinię komisji w sprawie powołania szefa Kancelarii Senatu, a o 14:00 senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji wysłucha informacji prezes Trybunału Konstytucyjnego dotyczącej bieżącej sytuacji w Trybunale.

PAD na spotkaniu przywódców NATO w Londynie. We wtorek i środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów NATO w Londynie. W pierwszym dniu wizyty w planie jest m.in. udział w sesji NATO Engages “Defence and Deterence for a New Era”, a także udział w recepcjach wydawanych przez Jej Królewską Mość Elżbietę II z okazji 70. rocznicy NATO oraz przez premiera Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. Borisa Johnsona. Z kolei w środę PAD weźmie udział w m.in. spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej.

SN o wyroku TSUE. – Na 5 grudnia wyznaczone zostało posiedzenie w pierwszej ze spraw, których dotyczy wyrok TSUE z 19 listopada. Więcej informacji, w tym czy ogłoszenie orzeczenia będzie publiczne i o której godzinie, w przyszłym tygodniu – poinformował Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego. 5 grudnia wypada w najbliższy czwartek.

Merkel w Auschwitz. W piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki odwiedzą Miejsce Pamięci Auschwitz. Główne wydarzenie będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Debata w Platformie. Za dwa tygodnie Platforma wybierze swojego kandydata na prezydenta Polski, a już w tę sobotę odbędzie się debata między kandydatami, czyli Małgorzatą Kidawą-Błońską a Jackiem Jaśkowiakiem. Platforma nie udostępniła planów Jaśkowiaka, ale wicemarszałek Sejmu będzie kontynuować objazd po kraju – w poniedziałek będzie w województwie zachodniopomorskim. W planie ma spotkania ze studentami i z przedstawicielami środowisk kulturalnych, konferencję prasową oraz spotkanie prawyborcze z delegatami i członkami PO.

Fot. Senat