Grudzień w polityce to przede wszystkim wybór przez największa partię opozycyjną kandydata na prezydenta Polski, a także dalszy ciąg sprawy Mariana Banasia – możliwa rezygnacja prezesa NIK lub zapowiedziana przez PiS zmiana prawa. W połowie miesiąca odbędą się posiedzenia Senatu i Sejmu, a kanclerz Merkel wraz z premierem Morawieckim odwiedzą Auschwitz. Także w grudniu odbędzie się premiera książki Donalda Tuska, a prezydent Duda uda się na spotkanie przywódców NATO do Londynu.

*****

Możliwa rezygnacja Banasia. Na razie nie potwierdziły się informacje o rezygnacji Mariana Banasia, ale politycy PiS dają do zrozumienia, że prezes NIK ma czas do początku przyszłego tygodnia, a jeżeli nie, to będzie wdrożony plan B, czyli nowelizacja ustawy o NIK, co wprost zapowiedziała marszałek Elżbieta Witek. Szczegóły zmian mają być znane w pierwszym tygodniu grudnia. Gdyby Banaś jednak zrezygnował, musiałby go odwołać parlament. – Liczę na to, że przez weekend Marian Banaś być może skonsultuje się z rodziną, z jakimiś zaufanymi osobami, i podejmie jedyną słuszna decyzję. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że będzie trwał na tym stanowisku przez całe tygodnie, będąc pod taką presją polityczną, medialną – mówił z kolei Adam Bielan w RMF FM.

Początek kadencji sędziów TK. 3 grudnia upływa kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na ich miejsca zostali wybrani przez Sejm kandydaci PiS: Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Jakub Stelina, więc można założyć, że w pierwszych dniach grudnia prezydent Duda przyjmie od nich ślubowania.

PAD na spotkaniu przywódców NATO w Londynie. 3 i 4 grudnia prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów NATO w Londynie. W pierwszym dniu wizyty w planie jest m.in. udział w sesji NATO Engages “Defence and Deterence for a New Era”, a także udział w recepcjach wydawanych przez Jej Królewską Mość Elżbietę II z okazji 70. rocznicy NATO oraz przez premiera Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. Borisa Johnsona. Z kolei w drugim dniu wizyty PAD weźmie udział w m.in. spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej.

SN o wyroku TSUE. – Na 5 grudnia wyznaczone zostało posiedzenie w pierwszej ze spraw, których dotyczy wyrok TSUE z 19 listopada. Więcej informacji, w tym czy ogłoszenie orzeczenia będzie publiczne i o której godzinie, w przyszłym tygodniu – poinformował Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego.

Merkel w Auschwitz. 6 grudnia kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki odwiedzą Miejsce Pamięci Auschwitz. Główne wydarzenie będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Premiera książki Tuska. 12 grudnia w księgarniach ukaże się książka Donalda Tuska “Szczerze”. Dwa dni później, 14 grudnia odbędzie się spotkanie autorskie z byłym już przewodniczącym Rady Europejskiej. – Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. W książce znajdziemy też wielowymiarowe i zaskakujące portrety najważniejszych postaci światowej polityki, od Baracka Obamy i Angeli Merkel po Donalda Trumpa i Borisa Johnsona – zapowiada wydawnictwo.

Szczyt UE. 12-13 grudnia w Brukseli odbędzie się posiedzenie Rady Europejskiej. Po raz pierwszy szczytowi będzie przewodniczył Charles Michel, wybrany w lipcu przez unijnych przywódców na przewodniczącego Rady Europejskiej. Przywódcy UE zajmą się szeregiem zagadnień, w tym zmianą klimatu i długoterminowym budżetem UE.

Kandydat PO na prezydenta Polski. 14 grudnia odbędzie się konwencja Platformy Obywatelskiej, która wybierze kandydata na prezydenta Polski. Tydzień wcześniej, 7 grudnia odbędzie się debata pomiędzy kandydatami: Małgorzatą Kidawą-Błońską a Jackiem Jaśkowiakiem. Ponadto 14 grudnia odbędzie się Rada Krajowa PO, która zarządzi wybory przewodniczącego Platformy. Także 14 grudnia podczas konwencji w Warszawie przyjęty zostanie nowy statut SLD umożliwiający połączenie z Wiosną Roberta Biedronia.

Senat o 13. emeryturze i akcyzie. 17 i 18 grudnia odbędzie się drugie posiedzenie izby wyższej tej kadencji. Senatorowie rozpatrzą przede wszystkim ustawy dot. Funduszu Solidarnościowego – w praktyce chodzi o finansowanie 13. emerytury – a także podniesienia akcyzy na używki. Wcześniej, już na początku grudnia, ustawami zajmą się senackie komisje. Podczas posiedzenia nastąpi także wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Kolejne posiedzenie Sejmu. Według naszych rozmówców, kolejne posiedzenie izby niższej odbędzie się tuż po wspomnianym posiedzeniu Senatu, czyli w okolicach 18 grudnia – chyba, że zapadnie decyzja o przyspieszeniu, w związku ze sprawą prezesa NIK. Posłowie zajmą się prawdopodobnymi poprawkami Senatu do wspomnianych ustaw, a także, co niewykluczone, projektem ustawy budżetowej na 2020 rok, jeżeli takowy wpłynie do marszałka Sejmu.

Fot. Sejm