Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, a co za tym idzie, także wybór marszałków Sejmu i Senatu. Poszczególne ugrupowania parlamentarne wybiorą również swoje władze, ponadto najpewniej rozpocznie się procedura wyboru sędziów TK, tzn. marszałka Sejmu ustali termin na zgłaszenie kandydatur. Z kolei na początku tygodnia odbędą się obchody Święta Niepodległości.

*****

Obchody Święta Niepodległości. W Warszawie odbędą się obchody Święta Niepodległości z udziałem najważniejszych osób w państwie. Rano prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości oraz przy grobie ostatniego prezydenta na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, a o 9:00 weźmie udział we mszy świętej. O 10:30 odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, a o 12:00 – uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O 13:10 PAD złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a o 17:00 weźmie udział w koncercie Gramy dla Niepodległej przed Pałacem Prezydenckim. Wieczorem PAD uda się do Rypina na obchody Święta Niepodległości. Ponadto w Warszawie po uroczystościach, w godzinach 13:00-14:00, żołnierze przemaszerują ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie przed Muzeum Wojska Polskiego.

Marsz Niepodległości. W poniedziałek ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. W tym roku organizowany jest pod hasłem “Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej “Z dawna Polski Tyś Królową“. Zgodnie z planem, marsz ruszy o 14:00 z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym.

Pierwsze posiedzenia nowego Sejmu i Senatu. We wtorek odbędą się pierwsze posiedzenia parlamentu obu izb nowej kadencji – Sejmu o 12:00, Senatu o 16:00. Posłowie wybiorą przede wszystkim nowego marszałka i wicemarszałków Sejmu, a senatorowie – marszałka i wicemarszałków Senatu. Ponadto parlamentarzyści na pierwszym posiedzeniu składają ślubowania, a w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu ponadto premier składa dymisję Rady Ministrów. Tradycyjnie prezydent wygłosi orędzie.

Procedura wyboru sędziów TK. PiS na początku listopada zgłosiło kandydatury Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch na sędziów TK, ale z uwagi na koniec kadencji Sejmu, procedura będzie musiała ruszyć na nowo, co potwierdził ostatnio dyrektor CIS. – Procedura została rozpoczęta, nie zostanie sfinalizowana w czasie ósmej kadencji. Zostanie przeprowadzona ponownie w czasie dziewiątej kadencji, czyli już niedługo – mówił Andrzej Grzegrzółka w rozmowie z dziennikarzami.

Desygnowanie nowego premiera. Zgodnie z Konstytucją, prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Następnie premier w ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. – Chcielibyśmy, żeby zaprzysiężenie nowej ekipy odbyło się możliwie szybko, nawet w przyszłym tygodniu, jeżeli takie terminy wyznaczy prezydent – mówił kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami.

Wybory w klubach parlamentarnych. Przed pierwszym posiedzeniem Sejmu zbiorą się władze klubów parlamentarnych, by wybrać swoje władze. Zarząd PO rekomendował na stanowisko szefa klubu parlamentarnego PO-KO Borysa Budkę, politycy PiS w ostatnich dniach dawali do zrozumienia, że funkcję szefa klubu dalej będzie będzie pełnić Ryszard Terlecki. Lewica już kilka dni temu zdecydowała, że szefem klubu będzie Krzysztof Gawkowski. Ponadto PSL ma wybrać swojego kandydata na wicemarszałka Senatu.

Awanse generalskie. Prezydent Andrzej Duda mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta we wtorek o 10:00 w Pałacu Prezydenckim. Z kolei w czwartek PAD będzie przebywać w województwach świętokrzyskim i małopolskim. O 16:30 spotka się z mieszkańcami Kazimierzy Wielkiej, a o 18:30 – z mieszkańcami Proszowic.

Fot. Sejm