Listopad w polityce to przede wszystkim pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, wybór marszałków czy desygnacja nowego premiera. Już na początku miesiąca PSL będzie dyskutować o kandydacie na prezydenta, a PO-KO wybierze nowego przewodniczącego klubu, którym może zostać Borys Budka. Donald Tusk zostanie wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej, a Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce.

******

Rada Naczelna PSL. 3 listopada odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, na której może zostać wskazany kandydat ludowców na prezydenta, o czym mówił Marek Sawicki w Radiu Plus. – Wiemy że prawyborów [prezydenckich] nie będzie. Raczej mamy jasną odpowiedź i ze strony lewicy i Koalicji Obywatelskiej, więc ten pomysł już upadł. Dlatego bardzo mocno namawiam moich kolegów, żeby na najbliższej, uroczystej Radzie Naczelnej 3 listopada w Wierzchosławicach, podsumowujących te wybory, jednocześnie Rada Naczelna podjęła decyzję o powołaniu już sztabu wyborczego prezydenckiego i desygnowaniu prezesa Kosiniaka-Kamysza jako kandydata PSL do ubiegania się o urząd prezydenta – stwierdził polityk PSL.

Wyrok TSUE ws. zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku. 5 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie zasad przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku. Chodzi o ustawę dot. ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 roku, zgodnie z którą wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Co prawda przepisy zostały już zmienione, ale Komisja Europejska zdecydowała się podtrzymać zarzuty.

Rada Krajowa SLD. – W tej sprawie [możliwego utworzenia wspólnej partii na lewicy] postanowiliśmy jednomyślnie zwołać 9 listopada Radę Krajową z udziałem wszystkich naszych posłanek i posłów, a 7 grudnia konwencję, na której mają zapaść wszystkie decyzje, które umożliwią Sojuszowi Lewicy Demokratycznej współtworzenie potencjalnie partii, która będzie działała na lewicy – stwierdził Włodzimierz Czarzasty na konferencji prasowej. Z kolei 6 listopada odbędzie się robocze posiedzenie klubu parlamentarnego lewicy, na którym zostaną wybrane jego władze.

PAD w Berlinie. 9 listopada prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Republice Federalnej Niemiec, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających upadek muru berlińskiego. Dokładny plan wizyty nie jest jeszcze znany.

Marsz Niepodległości i obchody 11 listopada. Ulicami Warszawy kolejny raz przejdzie Marsz Niepodległości – tegoroczne hasło to “Miej w opiece Naród cały!“. Marsz ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym. Ponadto w całej Polsce odbędą się obchody Święta Niepodległości, ale program z udziałem najważniejszych osób w państwie nie został jeszcze opublikowany.

Zarząd PO i wybór szefa klubu PO-KO. Tuż przed pierwszym posiedzeniem Sejmu – w mediach pojawiała się nawet data 11 listopada – odbędzie się posiedzenie klubu parlamentarnego PO-KO, na którym nastąpi wybór przewodniczącego. Na razie jedynym kandydatem na to stanowisko jest Borys Budka, który pod swoją kandydaturą zebrał już około 80 podpisów. Na razie nie wiadomo, czy polityk PO będzie miał konkurenta. Ponadto 8 listopada odbędzie się kolejne posiedzenie zarządu Platformy, na którym ma zapaść decyzja o ewentualnych prawyborach prezydenckich.

Pierwsze posiedzenia nowego Sejmu i Senatu. 12 listopada odbędą się pierwsze posiedzenia parlamentu obu izb nowej kadencji. Posłowie wybiorą przede wszystkim nowego marszałka i wicemarszałków Sejmu, a senatorowie – marszałka i wicemarszałków Senatu. Ponadto parlamentarzyści na pierwszym posiedzeniu składają ślubowania, a w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu ponadto premier składa dymisję Rady Ministrów. Tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

Desygnowanie nowego premiera. Zgodnie z Konstytucją, prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów. Następnie premier w ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Wyrok TSUE ws. niezależności izby dyscyplinarnej SN. 19 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. W czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię, zgodnie z którą nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii Europejskiej.

Wybór Tuska na szefa EPL. 20 listopada w Zagrzebiu odbędzie się szczyt Europejskiej Partii Ludowej, na której ponad 700 delegatów z około 50 partii krajowych wybierze nowego lidera. Według nieoficjalnych informacji, Donald Tusk – zgłoszony przez Platformę Obywatelską – będzie jedynym kandydatem na to stanowisko. Kadencja byłego polskiego premiera, obecnie pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, kończy się akurat 30 listopada.

Fot. Sejm