Najbliższy tydzień w polityce to przede wszystkim oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych – najpewniej we wtorek, a także kontynuacja posiedzeń Sejmu i Senatu – zapewne ostatnich w kończącej się kadencji oraz posiedzenie Rady Europejskiej.

*****

Wyniki wyborów parlamentarnych. – Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych poznamy najpewniej we wtorek – zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z Radiem Zet. Według niej to, który z komitetów przekroczył próg wyborczy i będzie brał udział w podziale mandatów, prawdopodobnie będziemy wiedzieć już w poniedziałek. – Musimy wziąć pod uwagę, że będą mieć dwa razy więcej zadań niż przy wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo są to wybory do Sejmu i do Senatu. Tak szybko, jak w przypadku wyborów europejskich nie będzie – podkreśliła.

Sejm i Senat po wyborach. Sejm wznowi obrady w powyborczy wtorek o 9:00. Będzie to dwudniowe posiedzenie. Z aktualnego harmonogramu wynika, że w środę o 13:00 posłowie wysłuchają sprawozdania komisji śledczej ds. VAT, a o 18:30 informacji o działalności Sądu Najwyższego w 2018 roku oraz informacji o działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Z kolei we wtorek o 16:45 odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu zmian w Kodeksie karnym dot. “zapewnienia prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją”. Senat z kolei wznowi obrady w czwartek o 12:00, a całe posiedzenie potrwa do piątku.

PAD na inauguracji roku akademickiego UKSW. W poniedziałek o 11:00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rozpoczynającej obchody 20-lecia uczelni. Z kolei w środę o 10:00 w Belwederze odbędzie się konferencja pt. “Odpowiedzialność Ekologiczna Polskiego Biznesu”.

Szczyt UE. Unijni przywódcy zbiorą się w czwartek i piątek na posiedzeniu Rady Europejskiej, by omówić kwestie takie jak wieloletni unijny budżet, priorytety na najbliższe 5 lat oraz Brexit. Przywódcy omówią działania następcze względem programu strategicznego i priorytety UE na lata 2019–2024. Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zostanie poproszona o przedstawienie priorytetów nowej Komisji.

Fot. Sejm