Dziś na Twitterze pojawiło się nagranie, na którym Michał Dworczyk i Olga Semeniuk rozdają – w trakcie ciszy wyborczej – ulotki PiS w Chicago. 300POLITYKA poprosiła szefa Kancelarii Premiera o komentarz w tej sprawie. Jeden z najbliższych współpracowników Mateusza Morawieckiego w odpowiedzi przesłał do nas pismo z PKW, która wyjaśnia, że zakaz agitacji obowiązuje wyłącznie na terytorium Polski, natomiast nieprowadzenie agitacji wyborczej za granicą pozostaje wyłącznie w sferze szeroko rozumianej kultury politycznej. Ponadto Dworczyk podkreślił w rozmowie z 300POLITYKĄ, że podróż do USA była sfinansowana ze środków prywatnych.

Państwowa Komisja w swoich wyjaśnieniach zajmuje stanowisko, zgodnie z którym zakaz prowadzenia agitacji wyborczej po zakończeniu kampanii wyborczej, określony w Kodeksie wyborczym, obowiązuje wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast nieprowadzenie agitacji wyborczej za granicą pozostaje wyłącznie w sferze szeroko rozumianej kultury politycznej – napisano w piśmie podpisanym przez Magdalenę Pietrzak.

PKW zauważa przy tym, że zgodnie z Kodeksem wyborczym naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, natomiast jak wynika z Kodeksu wykroczeń za wykroczenia odpowiada ten, kto popełnił wykroczenie na terytorium Rzeczypospolitej, jak również na polskim statku powietrznym lub wodnym. Należy jednocześnie zauważyć, że w trakcie głosowania za granicą, podobie jak w Polsce, obowiązuje zakaz prowadzenia agitacji wyborczej w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje – zaznaczono.

Fot. Adam Guz/KPRM