Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim decydujący moment kampanii parlamentarnej – o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. W kampanię – o czym 300POLITYKA poinformowała jako pierwsza – włączy się Donald Tusk, który w Brukseli spotka się z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Jarosław Kaczyński z kolei zapowiedział przedstawienie skierowanych do bardzo małych przedsiębiorstw.

W Rzeszowie odbędzie się Kongres 590 z udziałem najważniejszych osób w państwie. Prezydent Andrzej Duda uda się na Dolny Śląsk i do Wielkopolski, gdzie m.in. spotka się z mieszkańcami. Telewizja Polsat przeprowadzi pięć wywiadów – każdy w jednym dniu – z liderami pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

*****

Finał kampanii parlamentarnej. – Będziemy w piątek na Dolnym Śląsku zamykać całą kampanię – mówił w dolnośląskiej stolicy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Z kolei Jarosław Kaczyński w Krośnie zapowiedział, że w poniedziałek “być może razem z premierem” będzie mówił o propozycjach skierowanych do bardzo małych przedsiębiorstw. – Chcemy by Polska była krajem ludzi przedsiębiorczych, by energia Polaków została naprawdę uruchomiona – zaznaczył prezes PiS.

Spotkanie Kidawy-Błońskiej z Tuskiem. Jak dowiaduje się 300POLITYKA, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska udaje się do Brukseli. Według naszych rozmówców, w planie jest m.in. spotkanie z byłym premierem, a obecnie przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, z którym w przeszłości blisko współpracowała jako rzeczniczka rządu.

Kongres 590. W poniedziałek i wtorek na G2A Arena w rzeszowskiej Jasionce odbędzie się Kongres 590. Termin uległ modyfikacji ze względu na obowiązki prezydenta związane ze szczytem V4. Po raz kolejny patronatu udzielił prezydent Andrzej Duda, który wystąpi wraz z premierem Mateuszem Morawieckim. Organizatorzy przewidują dziewięć warsztatów, które mają być praktycznym uzupełnieniem dyskusji i debat, odbywających się w ramach bloków merytorycznych. Podczas godzinnego spotkania 30-50-osobowe zespoły zastanowią sie nad rozwiązaniami konkretnych problemów administracyjno-biznesowych (case study). Wypracowane rozwiązania zostaną przekazane, jako propozycje i postulaty, do właściwych organów administracji publicznej.

Wywiady Polsatu z liderami. Między poniedziałkiem a piątkiem na antenie Polsat News zostaną przeprowadzone wywiady z liderami pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych. W poniedziałek będzie to Jarosław Kaczyński, we wtorek Grzegorz Schetyna, w środę Adrian Zandberg, w czwartek Paweł Kukiz, a w piątek Janusz Korwin-Mikke. Początek każdej rozmowy o 19:15. Z kolej codziennie o 20:00 Polsat News organizuje również specjalne debaty przedwyborcze „Polska Wybiera – Wybory Parlamentarne 2019”, w których wezmą udział przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.

PAD na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. We wtorek prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w województwie dolnośląskim, gdzie o 16:15 w Lubinie weźmie udział w symbolicznym otwarciu inwestycji i zwiedzanie szybu materiałowo-zjazdowego w KGHM Lubin. Z kolei o 18:00 spotka się z mieszkańcami powiatu górowskiego. W środę PAD złoży wizytę w Wielkopolsce, gdzie o 16:30 spotka się z mieszkańcami powiatu pilskiego. O 18:15 złoży wiązankę kwiatów przed pomnikiem ks. Bolesława Domańskiego w Złotowie, a o 19:00 spotka się z mieszkańcami powiatu złotowskiego. Z kolei w czwartek i piątek Para Prezydencka weźmie udział w spotkaniu prezydentów państw Grupy Arraiolos, które odbędzie się w Atenach.

Kolejne przesłuchanie Wojciechowskiego. W poniedziałek o 15:00 przedstawiciele grup politycznych PE ocenią odpowiedzi pisemne Janusza Wojciechowskiego na dodatkowe pytania, które zadali mu po nieudanym przesłuchaniu w ostatni wtorek. Według radia RMF FM, ocena prawdopodobnie będzie negatywna. We wtorek rano ma się odbyć kolejne przesłuchanie. W PE nikt nie spodziewa się – jak informuje Katarzyna Szymańska-Borginon – że będzie dużo lepsze od pierwszego. W środę szefowie frakcji Politycznych PE przypieczętują wcześniejszą ocen, a w czwartek może nastąpić ostateczne “dobicie” polskiego kandydata w tajnym głosowaniu na komisji rolnej.

Debata TVN. We wtorek, zaraz po “Faktach”, w TVN24 odbędzie się “Czas decyzji: debata”. 90-minutową debatę poprowadzą Monika Olejnik i Grzegorz Kajdanowicz. Jej uczestnikami będą Jacek Sasin, Izabela Leszczyna, Adrian Zandberg, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. – Są cztery rundy pytań. Mamy cztery zagadnienia najważniejsze – wydaje mi się – w tej kampanii: zdrowie, polityka społeczna i gospodarka, ekologia i klimat oraz praworządność. Każdy ma po minucie na odpowiedź – mówił Kajdanowicz.

Debata RMF FM. W środę o 18:00 odbędzie się debata „Po prostu Polska” organizowana przez RMF FM, a także Interię oraz Dziennik Gazetę Prawną, w której udział wezmą Jacek Sasin, Tomasz Siemoniak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty i Janusz Korwin-Mikke. Ze strony RMF debatę poprowadzą Marcin Zaborski i Patryk Michalski.

Wybory parlamentarne. W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, podczas których wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Głosowanie potrwa od 7:00 do 21:00. Kampania wyborcza potrwa do północy z piątku na sobotę – wtedy rozpocznie się cisza wyborcza.

Fot. Polsat News