Wrzesień w polityce to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii parlamentarnej – PiS i Koalicja Obywatelska zapowiedziały na pierwszy tydzień miesiąca prezentacje całościowego programu. Pierwsze dni września to także Forum Ekonomiczne w Krynicy i prawdopodobna nagroda Człowieka Roku dla premiera Morawieckiego.

Polityczny wrzesień to także ostatnie w tej kadencji posiedzenia Sejmu i Senatu, aktualizacja ratingu Polski przez Fitch czy decyzja ZNP o strajku nauczycieli oraz debata nt. praworządności oraz udział prezydenta Andrzeja Dudy w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ

*****

Wizyta Pence’a. 1 i 2 września z wizytą w Polsce będzie przebywał – w zastępstwie za Donalda Trumpa – wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Michael R. Pence z małżonką. 1 września w Warszawie wiceprezydent Pence weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Z kolei 2 września spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą – w planie jest m.in. spotkanie w cztery oczy oraz konferencja prasowa.

Termin rejestracji list wyborczych. Do północy 3 września poszczególne komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów, choć PiS już pod koniec poinformowało o zarejestrowaniu wszystkich list wyborczych. Z kolei 28 września rozpocznie się nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze i potrwa aż do 11 października, czyli do końca kampanii.

Forum Ekonomiczne w Krynicy. 3-5 września w Krynicy odbędzie się Forum Ekonomiczne, tym razem szczególne z uwagi na trwającą kampanię europejską. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi “Europa jutra. Silna, czyli jaka?“. Wieczorem drugiego dnia obrad odbędzie się przyznanie nagrody Człowieka Roku. Według nieoficjalnych informacji, ten tytuł w tym roku ma otrzymać premier Mateusz Morawiecki.

Całościowy program Koalicji Obywatelskiej. – 3 września rejestrujemy listy. [W pierwszym tygodniu września] pokażemy już całościowy program wyborczy. Będziemy w Krynicy [na wspomnianym forum ekonomicznym]. Tak, będzie dużo konkretu, adresu do przedsiębiorców, do tych mniejszych, ale także do tych, którzy zarabiają najmniejsze pieniądze. Praca musi się opłacać. Będzie dużo zdrowiu – stwierdził Grzegorz Schetyna pod koniec sierpnia w “Faktach po faktach” TVN24.

Debata nt. praworządności. Pierwsza debata na temat praworządności z Fransem Timmermansem w nowym po wyborach Parlamencie Europejskim odbędzie się 5 września – poinformowało RMF FM. Zdaniem stacji, potrwa 1,5 godziny, a w jej trakcie pojawi się temat afery trollowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Z koiei 24 września rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości ogłosi opinię dotyczącą pytań, które do Luksemburga skierowały Sądy Okręgowe z Łodzi i Warszawy. Dotyczą one postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.

Programowa konwencja PiS. 7 września – o czym jako pierwsi pisaliśmy na 300POLITYCE – w Lublinie odbędzie się konwencja wyborcza PiS, na której partia rządząca przedstawi nowe propozycje programowe. – Oczywiście że takich krążowników czy pancerników programowych pewnie nie będzie, bo to jest zmiana cywilizacyjno-kulturowa, to nasze 500+. Tak to w polityce bywa, socjaldemokraci na zachodzie przecież też budowali państwo opiekuńcze. Do tej pory takie modele państwowe funkcjonują. One zdemokratyzowały tamte społeczeństwa, one je poprowadziły ostatecznie w nie najlepszym kierunku, ale nie dlatego, że ci ludzie mieli 500+ czy program społeczny – mówił wicepremier Gliński w rozmowie z 300POLITYKĄ. Najpewniej jeszcze tego samego dnia bądź dzień później PiSbus z premierem Morawieckim znów ruszy w Polskę. Termin głównej kownencji programowej Koalicji Obywatelskiej nie jest jeszcze znany, ale niewykluczone, że będzie to także 7 września.

Ostatnie posiedzenia Sejmu i Senatu. 11-13 września odbędzie się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, posłowie wysłuchają wtedy sprawozdania komisji śledczej ds. Amber Gold. Zgodnie z wstępnym harmonogramem, rozpatrzenie tego punktu zaplanowano na 12 września na 14:30. Jednocześnie w porządku obrad nie ma punktu dot. wniosku PO-KO o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale ten może zostać jeszcze dopisany przed posiedzeniem. Sejm na tym posiedzeniu może też wybrać członków komisji ds. pedofilii. 25-27 września z kolei odbędzie się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Senatu.

Decyzja ZNP ws. strajku. Pod września ZNP zdecyduje o dalszych losach protestu nauczycieli. Sondaż wśród nauczycieli, pierwotnie zapowiadany na okres od 1 do 15 września, ostatecznie został wydłużony o tydzień, do 22 września. Po tym czasie prezydium zarządu głównego ZNP podsumuje kampanię i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu, określeniu jej kształtu organizacyjnego i czasu, w którym ona będzie.

PAD na debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 21-26 września prezydent Andrzej Duda z małżonką złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych, podczas której weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. PAD także na ten miesiąc ma zaplanowane spotkanie z ambasadorami RP – 3 września oraz wizytę w Sianowie i Zieleniewie w województwie zachodniopomorskm – 5 września.

Aktualizacja ratingu Polski. Na 27 września Fitch – jedna z trzech największych agencji – zaplanowała przegląd ratingu Polski. W marcu agencja potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie “A-”. W tym roku odbędą się jeszcze dwa przeglądy ratingu Polski – przez S&P i Moody’s 11 października, w ostatnim dniu kampanii parlamentarnej.

Fot. Sejm