Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim rozpędzająca się kampania wyborcza do parlamentu – opozycja planuje wspólną konferencję ws. kandydatów do Senatu, lewicowa koalicja – konwencję programową, a ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej, na czele z Platformą, posiedzenia Rad Krajowych dot. zatwierdzenia list wyborczych.

*****

Konferencja opozycji ws. Senatu. Według nieoficjalnych informacji, w nadchodzącym tygodniu, być może w poniedziałek, ma odbyć się konferencja opozycji, na której zostanie ogłoszone porozumienie ws. wystawienia wspólnych kandydatów do izby wyższej parlamentu. Nasi rozmówcy podkreślają, że poniedziałek to wstępny termin, bo szczegóły muszą zostać ustalone między poszczególnymi ugrupowaniami.

Dalszy ciąg kampanii. Nadchodzący tydzień to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii wyborczej – już oficjalnej, po zarządzeniu wyborów przez prezydenta. Poszczególne ugrupowania, które zarejestrowały komitety wyborcze, będą dalej zbierać podpisy pod listami. Termin na rejestrację komitetów upływa 24 sierpnia, ale ponieważ to najbliższa sobota, w praktyce będzie to poniedziałek za tydzień.

Rady Krajowe Koalicji Obywatelskiej. – Jesteśmy po uzgodnieniach z naszymi partnerami koalicyjnymi. W poniedziałek Rada Krajowa PO, ale również ciała decyzyjne naszych partnerów koalicyjnych. Czyli Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Partia Zieloni – mówił Jan Grabiec w rozmowie z dziennikarzami. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, pierwotnie Rada Krajowa PO była planowana na ostatnią sobotę, ale została przesunięta z uwagi na długi weekend. Ostatecznie odbędzie się w poniedziałek o 15:00.

Publikacja projektu ustawy regulującej loty polityków. Michał Dworczyk na ostatniej konferencji w KPRM poinformował, że projekt tzw. ustawy regulującej loty polityków zostanie wysłany do poszczególnych klubów parlamentarnych z prośbą o uwagi i opinie. – Będziemy na nie czekać do poniedziałku, do 19:00, a następnie już projekt od wtorku rano pojawi się na BIP-ie i zaczniemy oficjalną ścieżkę legislacyjną, tak żeby ten projekt mógł trafić na posiedzenie Sejmu w dniu 30 sierpnia – powiedział szef KPRM.

Konwencja lewicy. Po przedstawieniu jedynek, lewicowa koalicja SLD-Razem-Wiosna na sobotę na 13:00 planuje konwencję wyborczą, na której zainauguruje kampanię wyborczą i przedstawi program na wybory parlamentarne. – W czasie konwencji przedstawimy postulaty, które są odpowiedzią na największe problemy milionów Polek i Polaków. Już czas, by każda i każdy z nas nie musiał martwić się codziennie brakiem tanich mieszkań, tragicznym stanem opieki zdrowotnej i drogimi lekami, niszczeniem środowiska naturalnego i głodowymi emeryturami, ZUS-em, który dusi małych przedsiębiorców, i deptaniem praw kobiet – zapowiadają organizatorzy.

Fot. Lewica