Nadchodzący tydzień w polityce – trochę krótszy ze względu na tzw. długi weekend – to przede wszystkim dalszy ciąg kampanii wyborczej. Kampanii już oficjalnej po tym, jak w piątek ukazało się postanowienie prezydenta o zarządzeniu wyborów parlamentarnych.

Można przypuszczać, że pierwsze siły polityczne zarejestrują komitety wyborcze – termin na zgłoszenia upływa 24 sierpnia. PSL planuje swoją konwencję wyborczą, lewica ma w planie prezentację jedynek, a Koalicja Obywatelska – zatwierdzenie list wyborczych. Swoje listy ma też zaprezentować PiS, choć pierwotnie miało do tego dojść w ubiegłym tygodniu.

Ten tydzień to także święto Wojska Polskiego, defilada w Katowicach i awanse generalskie w SIłach Zbrojnych.

*****

Spotkanie w KPRM. – Zaprosimy do prac nad tą ustawą [regulują loty polityków] szefów wszystkich kancelarii – prezydenta, obu marszałków, KPRM jest podmiotem wiodącym, ale również ULC, MON. Wypracowany w takim składzie dokumenty byłby niepełny, więc zaprosimy również szefów wszystkich klubów parlamentarnych, osoby delegowane przez nich, żebyśmy wspólnie, ponadpartyjnie stworzyli dobre prawo – mówił na konferencji prasowej minister Michał Dworczyk. Spotkanie dla klubów parlamentarnych do wspólnych prac wystosowano na poniedziałek na 14:00.

Jedynki Lewicy. W poniedziałek o 13:00 przed Sejmem odbędzie się konferencja lewicowej koalicji SLD-Razem-Wiosna w sprawie Senatu, w trakcie której zostaną zaprezentowane osoby gotowe do startu. Prezentację jedynek zaplanowano z kolei na niedzielę na 13:00. Nasi rozmówcy twierdzą, że konwencja wyborcza odbędzie się już w kolejnym tygodniu, najprawdopodobniej 24 sierpnia.

Awanse generalskie w Siłach Zbrojnych. Prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski. Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, czyli w czwartek.

Defilada z okazji świętą Wojska Polskiego. W czwartek o 14:00 w Katowicach będzie miała miejsce defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Defilada pod hasłem „Wierni Polsce. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka, chodzi o upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego oraz o oddanie hołdu “mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski”.

Listy Koalicji Obywatelskiej. – Jesteśmy umówieni na 14 sierpnia [środa], wtedy będziemy pracować nad całokształtem, nad wszystkimi listami. Będziemy domykać listy do Sejmu, akceptować listy do Senatu. Jesteśmy przekonani, że to będzie skład jeszcze szerszy, że będziemy mogli w niekonkurencyjny sposób potraktować innych przedstawicieli w wyborach Senatu, przedstawicieli partii czy środowisk opozycyjnych. 16 sierpnia [piątek] ostatnie posiedzenie naszych wspólnych zarządów. 17 sierpnia [sobota] Rady Krajowe naszych ugrupowań, zaproszeni samorządowcy. Zaakceptujemy wtedy całą konstrukcję list i rozpoczniemy proces rejestracji komitetu wyborczego – mówił Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej. Ostatecznie, według naszych rozmówców, posiedzenie zarządu odbędzie się w najbliższy piątek, ale Rada Krajowa – w kolejny poniedziałek 19 sierpnia.

Konwencja PSL. – Krajowa Konwencja Wyborcza PSL, która zatwierdzi listy kandydatów oraz zaprezentuje liderów list i wszystkich pozostałych odbędzie się w Płocku 17 sierpnia, w jednym z najsilniejszych okręgów dla PSL. Nie idziemy tylko jak stronnictwo, idziemy z naszymi partnerami, z UED, z samorządowcami, organizacjami pozarządowymi, wszystkimi, którzy każdego dnia zgłaszają się do PSL, żeby tworzyć komitet wyborczy PSL – mówił na konferencji prasowej prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 17 sierpnia wypada w najbliższą sobotę.

Fot. KPRM