Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim dodatkowe, jednodniowe posiedzenie Sejmu – połączone z trzydniowym posiedzeniem Senatu – na którym dojdzie m.in. do wyboru nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Posłowie zajmą się też zmianami w Kodeksie wyborczym oraz poprawkami do 500+ dla niepełnosprawnych, które wcześniej wprowadzi izba wyższa. W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął projekt obniżający PIT do 17%, ale we wstępnym harmonogramie nie ma tego punktu.

We wtorek zbiorą się władze dwóch największych partii, by debatować o listach wyborczych przed jesiennymi wyborami do polskiego parlamentu. PiS zamierza zaakceptować całe listy – jedynki zostały już przedstawione.

*****

Zarząd PO. We wtorek ma odbyć się posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej, który ma omówić propozycje kandydatów do Sejmu i Senatu. Według nieoficjalnych, medialnych informacji możliwe, że we wtorek zostaną zaprezentowane jedynki list Koalicji Obywatelskiej, choć Grzegorz Schetyna jeszcze niedawno zapowiadał, że listy zostaną przedstawione w ostatni piątek, do czego ostatecznie nie doszło.

Komitet Polityczny PiS. – We wtorek zbierze się cały Komitet Polityczny, który zatwierdzi te listy [w wyborach do parlamentu]. Wtedy będziemy je ogłaszać. Myślę, że będziemy je raczej w okręgach ogłaszać, przedstawiając kandydatów poszczególnych – zapowiedział Ryszard Terlecki w rozmowie z TVN24.

Poprawki do 500+ dla niepełnosprawnych. We wtorek o 12;30 odbędzie się posiedzenie senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej ws. ustawy o 500+ dla niepełnosprawnych. Senat – który rozpoczyna się w środę – rano będzie musiał przyjąć wspomniane ustawy, tak by o 12:00 mógł zebrać się Sejm. Na ostatnim posiedzeniu Sejm przegłosował poprawkę klubu PO-KO wyłączającą emerytury i renty z FUS z limitu dochodu ze świadczeń. Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że w Senacie zostaną przygotowane zmiany, które “które rozszerzą liczbę świadczeniobiorców”.

Sejm o zmianie Kodeksu wyborczego. W środę o 12:45 odbędzie się II czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym zgłoszonym przez PiS. Jest to punkt sporny, dlatego chwilę po 12:00 w tej sprawie odbędzie się głosowanie. Najpewniej tego samego dnia propozycja zostanie przegłosowana. Według PiS, projekt dotyczy uregulowań mających na celu wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. W praktyce chodzi o to, by o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i do Sejmu, rozstrzygał Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Fot. Sejm