Nadchodzący tydzień w polityce to przede wszystkim ostatnie posiedzenie Sejmu przed wakacyjną przerwą (chyba, że zostanie zwołane dodatkowe w związku w nadchodzącym wyborem nowego szefa NIK), wybór szefowej Komisji Europejskiej przez PE, a także dalszy ciąg przymiarek przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. W tygodniu ma zebrać się zarząd krajowy Platformy, a ludowcy przedstawić szczegóły projektu Koalicji Polskiej.

Na wtorek zaplanowano kolejne przesłuchanie Donalda Tuska przez komisję śledczą ds. VAT. Na razie nie wiadomo, czy były premier stawi się w Sejmie, ale w jego kalendarzu akurat na wtorek zaplanowano prezentację listów uwierzytelniających. Komisja w najbliższym tygodniu ma przesłuchać także Sławomira Nowaka.

Rząd zajmie się obniżeniem PIT-u z 18 do 17% – to jedna z zapowiedzi z tzw. piątki Kaczyńskiego, a Sejm zajmie się projektem ustawy antylichwiarskiej oraz tzw. 500+ dla niepełnosprawnych. Z kolei sejmowe komisje zajmą się wnioskiem o odwołanie Henryka Kowalczyka z funkcji ministra środowiska oraz wnioskiem o postawienie Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu.

*****

Wizyta prezydent Słowacji. W poniedziałek wizytę w Polsce złoży prezydent Słowacji Zuzana Čaputová. Na 10:00 zaplanowano ceremonię powitania przez prezydenta Dudę, a na 10:15 – rozmowy prezydentów w cztery oczy. O 10:35 odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, a na 11:30 – spotkanie prezydentów z mediami. O 14:15 odbędzie się spotkanie prezydenta Słowacji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Wybór przewodniczącego komisji zatrudnienia w PE. W poniedziałek o 20:00 odbędzie się kolejne spotkanie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego, na którym ma być podjęta próba wyboru przewodniczącego tej komisji. Kandydatką grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów była Beata Szydło, ale w ubiegłym tygodniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji. Europosłanka była jedyną kandydatką na to stanowisko.

Przesłuchania Tuska i Nowaka. We wtorek o 10:00 komisja śledcza ds. VAT ma przesłuchać byłego premiera Donalda Tuska. na chwilę obecną nie wiadomo, czy przewodniczący Rady Europejskiej stawi się w Sejmie, ale w jego kalendarzu akurat na wtorek na 11:30 zaplanowano prezentację listów uwierzytelniających. W środę o 12:00 komisja ma przesłuchać przewodniczącego Związku Zawodowego Celnicy PL Sławomira Siwego, a w czwartek o 11:00 byłego ministra KPRM i szefa gabinetu politycznego premiera Sławomira Nowaka.

Rząd o obniżeniu PIT-u. – Rząd zajmie się obniżeniem PIT-u z 18 na 17%, czyli o 6%, 1 pkt. proc., to taka najbardziej zauważalna od wielu lat powszechna obniżka podatku PIT dla 24 mln Polaków. Za tydzień się tym zajmiemy – mówił premier Mateusz Morawiecki na ostatniej konferencji w KPRM. Na razie porządek obrad nie został opublikowany, gdyż Kancelaria Premiera od jakiegoś czasu – już po odejściu Beaty Szydło – publikuje nie praktycznie w ostatniej chwili. Możliwe, że Sejm zajmie się projektem na ostatnim przed wakacyjną przerwą posiedzeniem Sejmu, rozpoczynającym się w środę.

Głosowanie nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową KE. We wtorek Parlament Europejski będzie głosować nad kandydaturą Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej. Na 9:00 zaplanowano oświadczenie kandydatki, następnie, do 12:30, odbędzie się debata. Samo głosowanie zaplanowano na 18:00.

Wizyta prezydenta Litwy. We wtorek wizytę w Polsce złoży prezydent Litwy Gitanas Nausėda z małżonką. Na 11:30 zaplanowano ceremonię powitania przez Parę Prezydencką, a na 11:43 – spotkanie Par Prezydenckich. O 11:50 odbędą się rozmowy prezydentów w cztery oczy, a o 12:20 – rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Spotkanie prezydentów z mediami odbędzie się o 13:05. Następnie prezydent Litwy spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim o 15:40, z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim – o 16:15 oraz z premierem Mateuszem Morawieckim – o 17:55.

Komisja o postawieniu Kwiatkowskiego przed TS. We wtorek o 17:00 sejmowa komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmie się – na posiedzeniu zamkniętym dla mediów – oceną materiału dowodowego zebranego w postępowaniu w sprawie z wniosku wstępnego o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Komisja o odwołaniu Kowalczyka. We wtorek o 19:30 sejmowa komisja ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa rozpatrzy i zaopiniuje zgłoszony przez PO-KO poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Termin rozpatrzenia wniosku przez Sejm na razie nie jest znany.

Sejm o 500+ dla niepełnosprawnych i ustawie antylichwiarskiej. W środę 10:00 Sejm zajmie się projektem ustawy o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych, a o 11:00 projektem ustawy antylichwiarskiej – wynika z wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, który widziała 300POLITYKA. Harmonogram w obecnej wersji wskazuje, że PiS będzie chciało uchwalić 500+ dla niepełnosprawnych na jednym posiedzeniu. II czytanie zaplanowano bowiem na czwartek na 16:45. Nie ma więc żadnych przeszkód, by projekt został przyjęty w piątkowym porannym bloku – który zapewne zostanie przesunięty, jak zwykle, na czwartkowy wieczór.

Zarząd Platformy. – Rozmawiamy dzisiaj, będziemy rozmawiać w przyszłym tygodniu. Decyzja ostateczna, którą chcę podjąć, to będzie decyzja Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej podjęta w środę w przyszłym tygodniu. To będzie koniec tej konstrukcji tworzenia koalicji wyborczej na wybory 2019 roku – mówił podczas Forum Programowego KO przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Możliwe, że także w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej, co Schetyna zapowiadał jakiś czas temu.

Przedstawienie projektu PSL-Koalicja Polska. – W ciągu najbliższych dni – w wymiarze programowym i personalnym – zaprezentowany zostanie projekt PSL-Koalicja Polska – zapowiedział Piotr Zgorzelski w Polsat News. Jak podkreślił prominentny polityk PSL, postulaty programowe Koalicji Obywatelskiej pokazują, że PO wsiadając na przystanku chadecja, wysiada na przystanku lewica.

Fot. Sejm